Wiadomości

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Data publikacji 09.11.2023

Dzisiaj pomorscy policjanci i pracownicy Policji uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Była to wyjątkowa okazja do wręczenia między innymi Medali za Długoletnią Służbę, odznak Zasłużony Policjant, przedterminowych awansów w stopniach służbowych oraz aktów mianowania na pierwszy stopień oficerski. W podniosłej atmosferze tego szczególnego święta podziękowano wyróżnionym przede wszystkim za pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w Pomorskiem.

11 listopada przypadła 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. To najważniejsze święto państwowe. Dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych.

W czasie dzisiejszych obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbywających się w sali konferencyjno-szkoleniowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przy ul. Harfowej wręczone zostały m.in. Medale za Długoletnią Służbę, odznak Zasłużony Policjant, akty przedterminowego mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz akty mianowania na pierwszy stopień oficerski. To wyróżnienia przysługujące tym, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki, ponadprzeciętnie angażują się w pracę, przejawiają własną inicjatywę i nieustannie doskonalą kwalifikacje zawodowe.

Ceremonia była znakomitą okazją do wręczenia innych wyróżnień.  Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku mł.insp. Paweł Mirys został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Gwiazdą kl. I przyznanym Decyzją Prezydium ZG NSZZ Policjantów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,  za wybitne zasługi patriotyczne i działalność dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Ponadto wyróżniono zaproszonego specjalnie na tę uroczystość kpt. Sebastiana Żywickiego - strażaka z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, który przeprowadził szkolenia policjantów z KWP w Gdańsku z kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Minutą ciszy uczczono pamięć śp. starszego sekcyjnego Bartosza Błyskala - funkcjonariusza Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej  w Gdańsku, który zmarł 1 listopada w wyniku nieszczęśliwego wypadku na służbie.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, Wojewoda Pomorski p. Dariusz Drelich, nadbryg. Piotr Socha Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, kontradm. SG Andrzej Prokopski Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Film: sierż. szt. Piotr Pawłowski, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku

Foto: sierż. szt. Mateusz Ropella, Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Gdańsku

Powrót na górę strony