Wiadomości

„Twoje światła- Nasze bezpieczeństwo”

Data publikacji 18.10.2023

19 października rozpoczyna się ogólnopolska kampania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym pn. „Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Działania prowadzone będą do 15 grudnia br. W ramach akcji zaplanowano bezpłatne sprawdzenie oświetlenia pojazdu na stacjach diagnostycznych.

Prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia po zmroku, wtedy, gdy staje się ono często jedynym źródłem światła na drodze. To nie tylko oznaczenie pozycji pojazdu, zwiększenie jego widoczności, ale także oświetlenie drogi oraz pieszych znajdujących się na niej.
Na prawidłowe działanie świateł składa się kilka czynników:
- właściwe ustawienie wysokości świateł,
- prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,
- prawidłowe natężenie emitowanego światła,
- sprawne żarówki,
- czystość lamp.

Kierujący często zapominają, iż w nocy zasięg widoczności może być znacznie ograniczony. Eksperci określają, że może to być nawet jedynie 20 metrów. Z tego powodu po zmierzchu należy dostosować prędkość do własnego postrzegania, a wyprzedzać jedynie w sytuacji, gdy widzimy wystarczająco daleko.

Policyjna akcja prowadzona będzie do 15 grudnia br. W ramach planowanych działań przewiduje się m.in. prowadzenie zintensyfikowanych kontroli drogowych w zakresie oświetlenia pojazdów, a także działań informacyjnych związanych z koniecznością posiadania sprawnych świateł. Kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów na kontroli pojazdów, które włączyły się w działania Policji. Osoby posiadające aplikację komunikatora Yanosik otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia.

Bezpłatne sprawdzenie oświetlenia pojazdów

Terminy:21 października, 28 października, 18 listopada, 9 grudnia    

Partnerami akcji są: Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, operator komunikatora Yanosik – firma Neptis S.A. , Firma Screen Network S.A.

Film Spot_Twoje_Swiatla-Nasze_Bezpieczenstwo_2023.mp4

Pobierz plik Spot_Twoje_Swiatla-Nasze_Bezpieczenstwo_2023.mp4 (format mp4 - rozmiar 8.14 MB)

Powrót na górę strony