Wiadomości

Policjanci radzą jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem

Data publikacji 17.09.2023

W sezonie jesienno – zimowym Policja notuje zwiększoną ilość włamań i kradzieży na terenie działek, ogródków działkowych. Mimo wzmożonych działań oraz współpracy z innymi służbami, nadal dochodzi do przestępstw. Puccy policjanci, dbając o bezpieczeństwo, organizują spotkania z zainteresowanymi, by omówić temat zabezpieczeń altan na zimę. Dzielnicowi z powiatu puckiego przekazują informacje co robić, by uniknąć ryzyka kradzieży i jak dbać o bezpieczeństwo swoje i rzeczy pozostawione w altanach.

Złodzieje dostają się do domków wybijając szyby w oknach lub pokonując niestabilne zabezpieczenia drzwi. Wybierają te domki, które nie są zabezpieczone w sposób utrudniający im wejście. Włamywacze polują na dojrzałe warzywa, owoce, ale także elektronarzędzia i inne sprzęty służące do prac ogrodowych. Łupem sprawców padają głównie firmowe narzędzia, sprzęt agd i rtv, jak również odzież. Często do włamań dochodzi w weekendowe noce. 

Policjanci informują o wzmożonej o czujność i odpowiednim zabezpieczeniu posesji, by ograniczyć do minimum ryzyko włamania i kradzieży.

·        Wychodząc z domku czy altany należy dokładnie zamknąć drzwi i okna.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej „kryjówce”.

·        Najlepiej nie pozostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów i drogiego sprzętu. 

Dobrze jest sporządzić listę przechowywanych w altanie przedmiotów, zanotować ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne, a w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela (w przypadku kradzieży łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić, że przedmioty są naszą własnością).

·        Niezastąpiona jest również sąsiedzka czujność.

Zainteresujmy się nieznajomymi, którzy wchodzą na teren ogródków. Zwracajmy uwagę na hałasy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych nam sąsiadów.

·        Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiajmy widocznych oznak swojej nieobecności, np. poprośmy sąsiada, by w miarę możliwości skosił nam trawę.

·        Nie zapominajmy, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy przebywają na niej działkowicze i korzystając z okazji niepostrzeżenie ukraść pozostawione w otwartych altanach torebki, telefony czy portfele.

Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że w naszej altanie doszło do włamania czy kradzieży nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży czy włamania.

Funkcjonariusze apelują również o niezwłoczne przekazywanie Policji wszelkich informacji na temat osób oferujących sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia, a w szczególności, gdy mamy podejrzenia, że oferowane przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa.

  • Radiowóz w rejonie działek
  • Radiowóz w rejonie działek
  • Radiowóz w rejonie działek
Powrót na górę strony