Wiadomości

PODSUMOWANIE WAKACJI 2023 NA POMORZU

Data publikacji 05.09.2023

To już koniec wakacji. Dla większości osób był to czas odpoczynku i relaksu, dla policjantów z kolei czas wzmożonej i jeszcze bardziej intensywnej pracy. Nadszedł czas, aby podsumować pracę mundurowych podczas tegorocznego sezonu urlopowego na drogach, wodzie oraz przy okazji różnego rodzaju akcji profilaktycznych.

Policjanci jak co roku w przerwie wakacyjnej dbali o bezpieczeństwo mieszkańców i  turystów wypoczywających w naszym województwie. Wzmożone kontrole drogowe, ale także szeroko zakrojone działania profilaktyczne miały uświadomić i przestrzec przed zagrożeniami czekającymi na osoby korzystające ze swojego wolnego czasu.

Rok rocznie w czasie wakacji, na naszej stronie internetowej publikujemy mapę wypadków ze skutkiem śmiertelnym przygotowaną przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, która ma za zadanie zobrazować skalę tragedii, do których dochodzi na polskich drogach. W przypadku zdarzeń w ruchu drogowym na terenie Pomorza w stosunku do ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek liczby wypadków o ponad 20 procent, kolizji o prawie 5 procent, a osób rannych o ponad 25 procent. Policyjna mapa wypadków śmiertelnych wskazała niestety 26 ofiar, co stanowi taką samą ilość jak w roku 2022. Policjanci tylko podczas przerwy letniej skontrolowali ponad 65 tysięcy kierowców, a ponad 138 tysięcy osób poddali badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, ujawnili prawie 37,5 tysiąca wykroczeń z czego ponad 24 tysiące dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości. Niestety nie zabrakło także osób, które wsiadły za przysłowiowe kółko po alkoholu, policjanci zatrzymali ich aż 871.

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci przeprowadzili 60 spotkań, podczas których mówili o bezpiecznym spędzaniu czasu nad morzem czy jeziorem. Przypominali zasady odpowiedniego zachowania podczas letniego wypoczynku, w tym zasady bezpiecznej kąpieli i rozsądnego uprawiania sportów wodnych. Odwiedzali uczestniczące w obozach dzieci i młodzież, ale także uczestników półkolonii tak, aby uświadomić i dotrzeć do jak największej liczby osób. Policjanci zachęcali także do wzięcia udziału w konkursie „Artystyczny przeWODNIK”, którego organizatorem jest Komenda Główna Policji pod patronatem PZU, a osoby rywalizujące o wygraną mają za zadanie stworzenie rysunku, plakatu lub spotu filmowego, obrazującego bezpieczne sposoby zachowania osób przebywających nad wodą. Konkurs trwa do 8 września! Ponadto mundurowi poprowadzili ponad 400 eventów i festynów profilaktycznych oraz odwiedzili ponad 200 obozów harcerskich i przeprowadzili 372 kontrole tych miejsc, wszystko po to, aby wpłynąć na bezpieczeństwo najmłodszych.

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Gdańsku od początku wakacji wylegitymowali łącznie ponad 2 tysiące osób i systematycznie przeprowadzali kontrole blisko 2,5 tysiąca kąpielisk, aby zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym nad wodą turystom. Mundurowi podjęli ponad 600 interwencji, które zakończyły się między innymi zatrzymaniem dwóch nietrzeźwych sterników, nałożeniem blisko 50 mandatów karnych oraz sporządzeniem 57 notatek z wnioskiem o ukaranie. Pomimo licznych apeli o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa nad wodą, policjanci odnotowali od początku do końca wakacji 27 utonięć.

Po zakończonych wakacjach nadszedł czas na powrót do szkoły.. bezpieczny powrót. Dlatego właśnie policjanci promują akcję „Bezpieczna Droga do Szkoły”, która ma na celu podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ale także sprawdzanie oznakowania i stanu technicznego przejść dla pieszych w okolicach szkół.

Bo przecież wszystkim nam zależy, aby nasze pociechy bezpiecznie i radośnie rozpoczęły nowy rok szkolny!

  • Zdjęcie poglądowe
Powrót na górę strony