Wiadomości

Policjanci przypominają - niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem, nie warto!

Data publikacji 14.08.2023

Wciąż zdarzają się kierujący, którzy z różnych powodów, nie zatrzymują się do kontroli drogowej i próbują uciekać. Takie osoby nie tylko popełniają przestępstwo, ale również narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Nie warto! Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Należy pamiętać, że jeżeli na drodze policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych, należy zwolnić i zatrzymać się. Z uwagi na względy bezpieczeństwa, kierowca powinien zatrzymać pojazd w miejscu, w którym nie stwarza on zagrożenia w ruchu. Kierujący może również otrzymać, od funkcjonariuszy, polecenie jazdy za radiowozem.

 

W sytuacji, w której wydany jest sygnał do zatrzymania pojazdu, niewykonanie przez kierującego poleceń,  zmusza wówczas do działań polegających na jego skutecznym zatrzymaniu. Kierowca podejmujący ucieczkę powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wielokrotnie

stwarza sytuacje zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Przepisy Kodeksu Karnego precyzują, kiedy niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem:

osoba, która nie wykona polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego do kontroli drogowej, wydanego przez policjanta (lub inną osobę uprawnioną do kontroli) przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Najczęstszymi powodami ucieczek podejmowanych przez kierujących jest kierowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, brak uprawnień do kierowania, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Film- sierż. szt. Piotr Pawłowski, mł. asp. Łukasz Kirkuć 

 

  • Policjant z miernikiem
  • Policjant z miernikiem
Powrót na górę strony