Wiadomości

Spędzasz czas nad wodą? – Pamiętaj o kilku ważnych zasadach

Data publikacji 23.06.2023

Przed nami coraz cieplejsze dni, a piękna i ciepła pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Nawet z pozoru spokojne akweny, mogą w każdej chwili stać się niebezpiecznym żywiołem dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby czas nad wodą spędzać odpowiedzialnie i bezpiecznie. W związku z rozpoczęciem wakacji przypominamy kilka ważnych zasad bezpiecznego zachowania nad wodą.

- Przede wszystkim wybierajmy wypoczynek nad wodą w miejscach do tego przeznaczonych, z wydzielonymi miejscami do kąpieli, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy WOPR.
- Zwracajmy uwagę na znaki, które mówią nam, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kąpieliska oraz zorientujmy się, w którym miejscu znajduje się punkt pierwszej pomocy.
- Na każdym strzeżonym kąpielisku ratownicy WOPR wywieszają flagi – białą lub czerwoną. Biała zezwala na bezpieczne korzystanie z wody, czerwona to całkowity zakaz pływania.
- Zanim wskoczymy do akwenu, którego głębokości nie znamy, pamiętajmy o stopniowym wchodzeniu do wody. Często zdarza się, że dno jest skaliste lub występują nagłe uskoki głębokości, a to może narazić nas na uraz.
- Pamiętaj! Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Statystyki wyraźnie wskazują, że najwięcej przypadków utonięć dotyczy osób nietrzeźwych.
- Nie pływaj zaraz po posiłku. Odczekaj około 30 minut.
- Podczas opalania nasze ciało nagrzewa się. Pamiętaj o tym, aby do wody zanurzać się stopniowo, żeby uniknąć szoku termicznego.
- Wypożyczając łódkę, kajak czy rower wodny koniecznie załóż kapok – on uratuje Ci życie w przypadku wpadnięcia do wody.
Dbajmy o najmłodszych! To oni wymagają naszej szczególnej opieki. Stosujmy kremy z filtrem, ale także miejmy nasze pociechy „na oku” tak, aby uniknąć ich oddalenia się od nas, albo wypłynięcia na zbyt głęboką wodę.
Gdy zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy nie stój bezczynnie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby przeprowadzić czynności ratunkowe lub podjęcie tych czynności zagrażałoby Twojemu bezpieczeństwu wezwij wykwalifikowane służby pod numerem 112 lub numerem ratunkowym nad wodą 601 100 100. Od Twojej reakcji może zależeć czyjeś życie!
Na plażach z megafonów radiowozów i quadów pomorskiej policji emitowany będzie komunikat: „Szanowni Państwo, tu policja. Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą. Korzystajcie tylko ze strzeżonych kąpielisk, wybierajcie te, na których są ratownicy. Zwróćcie uwagę na wywieszoną flagę przy kąpielisku. Czerwony kolor to kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Pamiętajcie, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów”
Oprócz tego, wkrótce policjanci wspólnie z ratownikami WOPR rozpoczną przeprowadzanie akcji, podczas których rozdawane będą opaski umożliwiające zlokalizowanie za pomocą aplikacji, najmłodszych użytkowników terenów przywodnych w przypadku ich zgubienia się.

fot.: sierż. szt. Mateusz Ropella, Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Gdańsku

Nagranie audio 366-188794.mp3

Pobierz plik 366-188794.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.08 MB)

Nagranie audio 366-188877.m4a

Pobierz plik 366-188877.m4a (format mp3 - rozmiar 346.1 KB)

Powrót na górę strony