Wiadomości

VIII Pomorski Dzień Otwarty Dla Klas o Profilu Policyjnym

Data publikacji 16.06.2023

W piątek 16 czerwca 2023 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku odbył się VIII Pomorski Dzień Otwarty dla Klas o Profilu Policyjnym. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka.

W tegorocznej edycji Dnia Otwartego udział wzięło blisko 600 uczniów klas mundurowych szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego. Młodzież miała możliwość przyjrzeć się pracy nie tylko policjantów, ale również pozostałych instytucji współpracujących w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Dla uczestników przygotowano pokazy tresury i wyszkolenia psów służbowych w wykonaniu funkcjonariuszy z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji KMP w Gdyni wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi, pokaz taktyki i technik interwencji przeprowadzony przez instruktorów z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Gdańsku oraz pokaz dynamicznego zatrzymania niebezpiecznego przestępcy, zaprezentowany przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku. Po zakończeniu oficjalnej części funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku zaprezentowali możliwości Armatki wodnej Tajfun IV. Na stoisku Laboratorium Kryminalistycznego uczniowie mogli zapoznać się z tajnikami pracy technika kryminalistyki, a z policjantami z  Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku porozmawiać na temat obowiązujących przepisów drogowych oraz właściwych i bezpiecznych zachowań podczas jazdy na rowerze. Natomiast na stoisku Wydziału Prewencji policjanci rozmawiali z młodzieżą między innymi na temat bezpieczeństwa osobistego oraz wspólnie z członkami Pomorskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi, podczas zagranicznych wyjazdów.

Całość wydarzenia uświetniły występy Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

W trakcie Dnia Otwartego odbył się konkurs pierwszej pomocy, w którym wzięli udział wyznaczeni uczniowie klas mundurowych szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego. Tegorocznymi laureatami zostali:
I miejsce – Martyna Zabrocka z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie,
II miejsce – Paulina Starat z V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni,
III miejsce – Łukasz Januszewski z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie

Puchary, dyplomy oraz pamiątkowe statuetki wręczył Pan nadinsp. Andrzej Łapiński Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Partnerami wydarzenia byli:

 • Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku,
 • Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gdańsku
 • Oddział Żandarmerii Wojskowej w Elblągu
 • Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku
 • Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Gdańsku
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku
 • Koncesjonariusz Autostrady A1
 • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku
 • Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
 • Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Gdyni
 • Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku
 • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
 • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni
 • Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

Podczas VIII Pomorskiego Dnia Otwartego Dla Klas o Profilu Policyjnym nastąpiło również ogłoszenie wyników konkursu na spot edukacyjny pn. „Widzę – Reaguję – Pomagam”, który adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych, zrealizowany w ramach projektu „POWER On - podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw” z Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Laureatami konkursu zostali:
Nadia Banach oraz Klaudia Wasilczuk z Zespołu Szkół nr 1 w Kwidzynie autorki najlepszego Spotu pn. „Zdążyć z pomocą” Julia Kuśnierz i Karolina Malejko z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie autorki Spotu pn. „Pokrzywdzeni online” oraz Oliwia Żygo, Julia Gajewska i Kacprer Rostalski z Liceum Ogólnokształcącego Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie autorzy Spotu pn. „Widzę, Reaguję, Pomagam”.

Natomiast Nagroda specjalna dla aktora pierwszoplanowego została wręczona Radosławowi Selonce z Liceum Ogólnokształcącego Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, oraz dla aktora drugoplanowego Oskara Wolnego z Liceum Ogólnokształcącego Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy VIII Pomorskiego Dnia Otwartego Dla Klas o Profilu Policyjnym mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć pokaz umiejętności załogi śmigłowca policyjnego BLACK HAWKA, który po zakończonych ćwiczeniach wzbił się w podniebne przestworza i odleciał do bazy Lotnictwa Policji GSP KGP.


Obecnej na Dniu Otwartym młodzieży dopisywał dobry nastrój i pomimo młodego wieku niektórzy uczniowie klas mundurowych w rozmowie z policjantami z komórki organizacyjnej ds. doboru już zadeklarowali chęć wstąpienia w szeregi pomorskiej Policji.

 • VIII Pomorski Dzień Otwarty Dla Klas o Profilu Policyjnym
Powrót na górę strony