Wiadomości

Kolejny akt oskarżenia dla handlarza anabolikami

Data publikacji 24.05.2023

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu kolejny akt oskarżenia w sprawie dotyczącej nielegalnego dystrybuowania na terenie całego kraju produktów leczniczych-sterydów anabolicznych oraz związanego z tym prania brudnych pieniędzy. Akt oskarżenia obejmuje dwudziestą czwartą osobę, a oskarżonym jest prawnik z Warszawy.

Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące handlu anabolikami na terenie całego kraju i prania „brudnych pieniędzy” liczące ponad 200 tomów akt. Obecnie Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia w sprawie dotyczącej wprowadzania w latach 2012-2018 do obrotu produktów leczniczych bez zezwolenia, a następnie prania pieniędzy na kwotę powyżej 350 tys. zł.

Sprawca nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, a także nie posiadając wymaganego zezwolenia na prowadzenie apteki albo punktu aptecznego, wprowadzał do obrotu produkty lecznicze w postaci środków stymulujących, dopingujących, anabolicznych i innych mających wpływ na przyrost masy mięśniowej lub zwiększenie wydolności organizmu w ten sposób, iż oferował je do sprzedaży, przyjmował zamówienia, przygotowywał i sprzedawał wysyłkowo, wykorzystując przy tym fikcyjne dane, które wskazywał jako nadawców. Mężczyzna w celu użycia za autentyczne podrobił dokumenty nadawcze do tych przesyłek poprzez wypełnienie oraz opatrzenie ich sfałszowanymi podpisami nadawców.

Oskarżonemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Do tej pory skierowano do Sądów Okręgowych w Gdańsku, Warszawie, Słupsku i Nowym Sączu akty oskarżenia przeciwko 23 osobom, którym zarzucono łącznie „wypranie” 7 mln zł.
Powrót na górę strony