Wiadomości

Oszust podał się za policjanta i wyłudził pieniądze za mandat

Data publikacji 27.03.2023

Kryminalni z komisariatu na Oruni zatrzymali 45-letniego oszusta, który podając się za policjanta, wyłudził od dwóch kobiet 300 zł, w związku z wystawianiem fałszywego mandatu za przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle. Podejrzany usłyszał zarzut w tej sprawie i grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności. Przestrzegamy przed podobnymi oszustwami i apelujemy o zgłaszanie takich przypadków.

W połowie marca 2023 roku do policjantów z komisariatu przy ul. Platynowej zgłosiły się dwie kobiety, które powiedziały, że po tym, jak na ul. Cienistej przeszły przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, zaczepił je nieznany mężczyzna. Przedstawił się on jako policjant będący poza służbą oraz powiedział, że zachowanie kobiet było niezgodne z prawem. Sprawca zaproponował, że za ten czyn nałoży tylko jeden mandat w wysokości 300 złotych na jedną z kobiet. Mężczyzna wylegitymował 20-letnią gdańszczankę, a następnie oświadczył, że mandat zostanie przesłany do niej pocztą. Pomimo że podający się za policjanta mężczyzna nie okazał legitymacji i nie miał przy sobie bloczku z mandatami, poszkodowane kobiety zrzuciły się na grzywnę i wręczyły oszustowi pieniądze. Następnego dnia zaniepokojone całą sytuacją i mając wątpliwości, czy działanie mężczyzny było zgodne z prawem, o zdarzeniu powiadomiły Policję.

Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast zajęli się tą sprawą. Policjanci sprawdzili wiele informacji związanych z tym zdarzeniem i zabezpieczyli monitoring, który zarejestrował wizerunek sprawcy. Kryminalni zaczęli go szukać. W minioną środę 45-latek z Gdańska został zatrzymany przez funkcjonariuszy na ul. Nieborowskiej w Gdańsku. Podejrzany został przewieziony do komisariatu, gdzie usłyszał zarzut oszustwa, do którego się przyznał i dobrowolnie poddał się karze. Policjanci ustalają, czy podejrzany nie ma na swoim koncie znacznie więcej tego typu przestępstw. Jeżeli są osoby, które zostały poszkodowane przez oszusta, apelujemy, aby zgłaszały się na Policję w celu złożenia zawiadomienia w tej sprawie.

Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy, by zwracać uwagę na osoby, które w podobny sposób chcą wyciągać od nas pieniądze. Sprawdzajmy, czy osoba faktycznie jest tą, za którą się podaje i czy ma ważny dokument, którym się legitymuje. Jeżeli nie jesteś pewny czy rozmawiasz z policjantem, czy innej instytucji, rozłącz się. Następnie zadzwoń na numer alarmowy 112 lub skontaktuj się z instytucją, którą dana osoba reprezentuje i potwierdź, czy kontakt, który miał miejsce, nie był próbą wyłudzenia danych lub pieniędzy. Jeśli zaobserwujemy coś podejrzanego, natychmiast powiadamiajmy o tym fakcie odpowiednie służby. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.
Przypominamy, że policjant nieumundurowany przy wykonywaniu czynności np. legitymowania ma obowiązek podania swojego stopnia służbowego oraz imienia i nazwiska, oraz musi okazać legitymację służbową. Mandat karny gotówkowy może być nałożony jedynie wobec osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu, a po nałożeniu takiej grzywny osoba ukarana otrzymuje odcinek mandatu.

Powrót na górę strony