Wiadomości

Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 27.03.2023

W najbliższy wtorek na terenie województwa pomorskiego zostaną przeprowadzone działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych. O takich osobach często mówimy „niechronieni”, gdyż w przeciwieństwie do kierowców czy pasażerów, pieszego nie chronią zaawansowane systemy bezpieczeństwa. 28 marca na pomorskich drogach należy się spodziewać większej niż zazwyczaj ilości mundurowych. Policjanci zwrócą także uwagę na rowerzystów, użytkowników urządzeń transportu osobistego oraz wspomagających ruch.

Pomorscy  policjanci drogówki każdego dnia podejmują działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych. W ostatnim czasie do większości zdarzeń drogowych z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych – miejscach, w których każdy powinien czuć się bezpiecznie. Najczęstszą przyczyną wypadków jest wciąż nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Dojeżdżając do niego starajmy się zachować maksymalną koncentrację. Równie niebezpieczne jest wyprzedzanie na pasach czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Poza obszarem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby móc bezpiecznie zareagować.

Również po stronie osób pieszych są obowiązki wynikające z przepisów prawa i rozsądku. Nigdy nie wchodźmy na jezdnię wprost przed nadjeżdżający pojazd. Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, równolegle do tego  nie powinni o niej zapominać piesi. Tak, jak uczymy najmłodszych zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię, tak sami nie zapominajmy, aby upewnić się, czy żaden pojazd się do nas nie zbliża. Warto pamiętać o elementach odblaskowych. Pieszy poruszający się po zmroku, poza obszarem  zabudowanym jest zobowiązany do ich używania.

W działaniach zostanie wykorzystany policyjny dron. Na drogach pojawią się także funkcjonariusze z grupy SPEED w pojazdach nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. 

Powrót na górę strony