Wiadomości

Mundurowi z drogówki dbają o bezpieczne ferie na drodze

Data publikacji 25.01.2023

Policjanci ze starogardzkiej drogówki prowadzą wzmożone kontrole na drogach gminnych w swoim rejonie służbowym. Mundurowi sprawdzają między innymi trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów, a także reagują na łamanie przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oprócz nakładania mandatów za rażące naruszenia przepisów funkcjonariusze wręczają kierowcom nagrody za prawidłowe zachowania na drodze oraz stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Dla uczniów w województwie pomorskim trwa drugi tydzień zimowych wakacji, a dla funkcjonariuszy okres wytężonej pracy. Policjanci ze starogardzkiej drogówki w ramach działań pod nazwą „Bezpieczne ferie”, w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży prowadzą działania profilaktyczno-kontrolne ukierunkowane między innymi na sprawdzanie trzeźwości kierowców, stanu technicznego pojazdów, prawidłowego przewożenia dzieci w fotelikach oraz korzystania z pasów bezpieczeństwa. Akcja połączona została z profilaktyką w zakresie bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Działania są prowadzone na wybranych drogach gminnych w powiecie starogardzkim.

Genezą tych policyjnych działań jest również troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Policjanci stanowczo reagują wobec kierowców, którzy rażąco łamią przepisy ruchu drogowego. Mundurowi interweniują również wobec pieszych, którzy poruszają się po niewłaściwej stronie drogi lub nie posiadają odblasków w miejscach, których wymagają tego przepisy.

Tym razem oprócz nakładania mandatów za łamanie obowiązujących w ruchu drogowym przepisów, policjanci nagradzają kierujących pojazdami za właściwe i bezpieczne zachowania. Każdy kierowca, który wykaże się odpowiedzialnym zachowaniem na drodze, przewozi dzieci lub pasażerów zgodnie z przepisami, a jego trzeźwość i stan techniczny pojazdu w trakcie prowadzonej kontroli drogowej, nie budzą żadnych zastrzeżeń, otrzymuje od funkcjonariuszy nagrodę. Narzędzie ratunkowe do samochodu, które w razie potrzeby może posłużyć do odcięcia pasa, awaryjnego rozbicia szyby w pojeździe, czy pełnić funkcję latarki.

Zakup tego wielofunkcyjnego narzędzia możliwy był dzięki porozumieniu podpisanemu pomiędzy policyjnymi związkami zawodowymi a firmą Ega z siedzibą w Nowej Wsi Rzecznej. Tego typu akcje odbyły się już między innymi w gminie Zblewo, Kaliska, Czarna Woda, a także gminie Osieczna i Lubichowo.

  

 

  • policjanci drogówki w trakcie akcji profilaktycznej
  • policjanci drogówki w trakcie akcji profilaktycznej
  • policjanci drogówki w trakcie akcji profilaktycznej
  • policjanci drogówki w trakcie akcji profilaktycznej

Nagranie audio 2023_01_25_Deskrypcja_audio.mp3

Pobierz plik 2023_01_25_Deskrypcja_audio.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.32 MB)

Pliki do pobrania

  • 47.1 KB
Powrót na górę strony