Wiadomości

Policyjny owczarek znalazł marihuanę w plecaku.

Data publikacji 18.11.2022

Policjanci z psem wyspecjalizowanym w wykrywaniu narkotyków, na zaproszenie dyrekcji szkół, odwiedzili kilka placówek oświatowych w powiecie starogardzkim. W ramach działań ukierunkowanych na walkę z przejawami demoralizacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, czujny nos Nel sprawdzał plecaki uczniów w poszukiwaniu zabronionych w Polsce środków. W dwóch przypadkach, te kontrole okazały się skuteczne. Pies zwrócił swoją uwagę na plecaki, w których policjanci znaleźli nieznaczne ilości marihuany.

Wśród przejawów demoralizacji za najbardziej zagrażające zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży, uznaje się narkomanię oraz alkoholizm. Są to zjawiska, wobec których nikt nie powinien być obojętny. Dlatego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim realizując swoje zadania profilaktyczne na zaproszenie dyrekcji kilku szkół w powiecie, odwiedzali placówki oświatowe. Podczas tych wizyt Nel - owczarek belgijski wyspecjalizowany w wykrywaniu narkotyków wraz ze swoim przewodnikiem, sprawdzali plecaki i torby szkolne uczniów. Dla dwóch z nich, przeprowadzone w godzinach lekcyjnych kontrole zakończyły się sporządzeniem dokumentacji do sądu rodzinnego. W pierwszym przypadku pies skupił swoją uwagę na plecaku, w którym policjanci znaleźli papierowe zawiniątko z suszem roślinnym. 17-latek, do którego należała znaleziona marihuana, opuścił szkołę w obecności mundurowych, usłyszał zarzuty i odpowie teraz przed sądem za posiadanie środków odurzających. W podobnej sytuacji znalazł się 16-letni uczeń kolejnej kontrolowanej przez mundurowych szkoły, u którego w plecaku czujny nos Nel, znalazł woreczek strunowy ze śladową ilością suszu roślinnego. Po wykonaniu czynności procesowych nieletni został przekazany pod opiekę rodziców, a policjanci o całej sprawie poinformowali sąd rodzinny.

Poza policjantami, czy dyrekcją szkół, potrzebę spotkań profilaktycznych z młodzieżą oraz prowadzenia kontroli w placówkach oświatowych widzą również rodzice uczniów, którzy wielokrotnie w czasie różnego rodzaju spotkań z mundurowymi sygnalizują potrzebę takich działań. Pamiętajmy, że zażywanie środków zabronionych może doprowadzić do zniszczenia życia osobistego oraz problemów w szkole. Dlatego policjanci w czasie różnego rodzaju spotkań profilaktycznych z uczniami przestrzegają przed uzależnieniem od alkoholu i narkotyków oraz informują o odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny.

Młodzież szkolna jest dość często narażona na kontakt ze środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi. Bardzo groźną grupę związków stanowią też tzw. nowe substancje psychoaktywne lub dopalacze. Często nawet jednokrotne zażycie narkotyku skutkować może śmiercią lub poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Widząc, że nasze dziecko dziwnie się zachowuje, ma zwężone lub rozszerzone źrenice, przejawia nadmierną potliwość lub nerwowość, możemy dojść do przekonania, że zażyło niedozwoloną używkę. Objawy te, są tym bardziej uzasadnione, jeżeli od dziecka nie jest wyczuwalna woń alkoholu. W każdej takiej sytuacji nie bójmy się reagować i porozmawiajmy z naszym dzieckiem. Mając informację na temat pojawienia się narkotyków w szkole, powinniśmy zawiadomić o tym fakcie grono pedagogiczne oraz poinformować Policję.

Warto podkreślić, że Nel to policyjny pies, który w starogardzkiej komendzie służy dopiero kilka miesięcy, a już może pochwalić się sukcesami w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej. Owczarek ma bardzo czuły węch i jak pokazał, potrafi wywąchać nawet śladowe ilości narkotyków.

Powrót na górę strony