Wiadomości

Policjanci apelują: Dbaj o bezpieczeństwo na drodze, jedź ostrożnie, bądź widoczny, stosuj się do przepisów!

Data publikacji 15.09.2022

Od kilku dni możemy zaobserwować zmieniające się warunki pogodowe na naszych drogach. Z powodu opadów deszczu i mgły kierowanie samochodem wymaga dużej koncentracji i ostrożności. Szybciej niż w poprzednich miesiącach zapada zmrok, co powoduje, że piesi i rowerzyści bez odblasków stanowią zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci radzą jak bezpiecznie korzystać z dróg i apelują o stosowanie się do przepisów i zaleceń.

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Zmieniająca się pogoda, opady deszczu, mgła oraz wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia nie sprzyjają kierowcom - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Dlatego pomorscy policjanci apelują, aby w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, omijanie i wyprzedzanie na pasach to wykroczenia, które mają realny wpływ na zagrożenie na drodze. W skupieniu się na drodze z pewnością nie pomaga rozmowa przez telefon w trakcie jazdy. Obniżenie koncentracji jest niekiedy przyczyną zdarzenia drogowego.

Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi i użytkownicy jednośladów. Ciemne ubrania, kaptury, parasole utrudniają i ograniczają ich widoczność. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania na terenie miasta kamizelek i elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność i dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy już z odległości od 120 do 140 metrów. Osoba, która nie ma odblasków z około 30metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować.

W okresie jesiennym należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe – zwróćmy uwagę, czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza-takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg. Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) oraz oświetlenie pojazdu.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy w przypadku pieszych przebiec przez jezdnię.

Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że mamy wpływ na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego, ale tylko wtedy kiedy stosujemy się do obowiązujących przepisów. Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii.

 

Powrót na górę strony