Wiadomości

„Międzynarodowa koncentracja przewodników psów z sił zbrojnych państw V4”

Data publikacji 12.09.2022

Pomorscy przewodnicy psów służbowych asp. sztab. Rafał Budnik z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie oraz mł. asp. Jacek Werbiński z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni wraz z psami służbowymi kategorii patrolowo – tropiącej, w dniach 8 - 9 września 2022 r., brali udział w „Międzynarodowej koncentracji przewodników psów z sił zbrojnych państw V4” w miejscowości Hlučin, Česka republika.

Pomorscy przewodnicy psów służbowych asp. sztab. Rafał Budnik z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie oraz mł. asp. Jacek Werbiński z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni wraz z psami służbowymi kategorii patrolowo – tropiącej, w dniach  8 - 9 września 2022 r., brali udział w „Międzynarodowej koncentracji przewodników psów z sił zbrojnych państw V4”  w miejscowości  Hlučin, Česka republika. 

Policjanci z Pomorza, zostali wytypowani przez Polski Związek Instruktorów z uwagi na niezwykle wysoki poziom wyszkolenia psów służbowych. W ćwiczeniach brały udział grupy funkcjonariuszy z Czech, Węgier, Słowacji oraz Polski. Szkolenie miało za zadanie jeszcze bardziej podnieść kompetencje zespołu m.in. relacje przewodnik -pies, umiejętności praktycznej pracy przewodnika z psem oraz wzajemną wymianę doświadczeń między przewodnikami psów służbowych z państw V4.  Na miejscu wszystkie psy zostały podzielone na grupy z uwagi na poziom wyszkolenia, mianowicie: zielony – słaby, żółty – średni, czerwony – bardzo wysoki. Psy służbowe z województwa pomorskiego przydzielono do grupy czerwonej.

Psy podczas szkolenia brały udział w symulacjach takich jak m.in. kradzież pojazdu, włamanie do sklepu, interwencja domowa. Ich zadaniem było obezwładnienie osoby niebezpiecznej. Zadania były tak skonstruowane, aby sprawdzić umiejętności, sprawność i szybkość podejmowania decyzji przez przewodników i ich podopiecznych.

Szkolenie, odbywało się na bazie infrastruktury przemysłowej, gastronomicznej, magazynowej oraz stadionu miejskiego. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych czeskich instruktorów ze służb mundurowych.

Przewidziane są kolejne szkolenia w pozostałych państwach tj. Węgry, Słowacja, Polska.

Powrót na górę strony