Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Podsumowanie wakacji na pomorskich drogach

Data publikacji 05.09.2022

Podczas wakacji pomorscy policjanci prowadzili liczne działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z jednej strony były to wzmożone kontrole, z drugiej – akcje edukacyjne.

Wakacje już za nami. Na pomorskich drogach było mniej wypadków, osób poszkodowanych, ale więcej nietrzeźwych kierujących niż w roku 2021. Patrole drogówki szczególną uwagę zwracały na zachowania będące głównymi przyczynami wypadków drogowych i ich tragicznych skutków, takie jak: nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, niekorzystanie przez kierującego i pasażerów z pasów bezpieczeństwa. Kontrolowano zarówno pojazdy osobowe, ciężarowe, jak i autobusy. Ponadto prowadzono także działania ukierunkowane na eliminowanie z ruchu pojazdów emitujących nadmierną ilość spalin.

Podczas dwóch miesięcy wakacji w województwie pomorskim doszło do 404 wypadków drogowych (mniej o 71 niż w roku 2021), w których rannych zostało o 42 osoby mniej niż w roku poprzednim (531 rannych w 2022r., w 2021r. – 573). Mniej także było wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ofiar śmiertelnych. Podczas wakacji w 2022r. zginęło 26 osób, natomiast w 2021r. – 35 osób.

Wzmożone kontrole prędkości z wykorzystaniem pojazdów oznakowanych i nieoznakowanych odbywały się regularnie podczas całych wakacji. Działania te realizowano z uwzględnieniem obszarów zabudowanych, gdzie przekraczanie prędkości jest nagminne. Ogółem ujawniono o 1 667 więcej przypadków przekraczania dopuszczalnej prędkości, jednak w obszarze zabudowanym z powodu przekroczenia prędkości o 50 km/h było takich sytuacji prawie o połowę mniej.  Pomorscy policjanci za to wykroczenie zatrzymali 394 praw jazdy, podczas gdy w 2021 roku – 640. 

Pomorscy policjanci ujawnili większą liczbę nietrzeźwych kierujących – 1055, podczas gdy w 2021r. – 823. Jednocześnie w porównaniu do roku poprzedniego wykonano ponad dwa razy więcej badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – 151 374, podczas gdy w 2021r. była to liczba 62 296.

W ramach kampanii „Bezpieczeństwo – moje drugie imię” realizowanej wspólnie
z koncesjonariuszem autostrady AmberOne, zorganizowano akcję mająca na celu zwrócenie uwagi na prawidłowe tworzenie korytarza życia oraz jazdę na „suwak”. Podczas kontroli na poszczególnych węzłach komunikacyjnych, kierujący otrzymywali pakiety edukacyjne
z informacjami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W każda sobotę na innym Miejscu Obsługi Podróżnych realizowana była przez koncesjonariusza autostrady A1 akcja edukacyjna „Licz do zera – czyli zero wypadków śmiertelnych na autostradzie”. W jej ramach wykorzystywano instalację animacyjno-edukacyjną, poruszającą 4 aspekty bezpieczeństwa na drodze, czyli: prędkość, zmęczenie, dekoncentracja, zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Powrót na górę strony