Wiadomości

Policyjne działania akcji „NURD” na ulicach Tczewa

Data publikacji 24.08.2022

23 sierpnia br. policjanci tczewskiej drogówki prowadzili cykliczne działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na „Niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Głównym celem akcji NURD jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli wszystkich użytkowników dróg, którzy są najbardziej narażeni na potencjalne obrażenia w zdarzeniach drogowych. Funkcjonariusze skupili się przede wszystkim na nadzorze miejsc niebezpiecznych dla spacerujących oraz cyklistów tj. przejścia, oraz przejazdy przez jezdnię, a także ruchliwe skrzyżowania.

Podczas wczorajszych działań tczewskiej drogówki pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” mundurowi zwracali uwagę na kierujących, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub przejeździe rowerowym, wyprzedzanie przed przejściem, czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, to najczęstsze sytuacje stwarzające zagrożenie dla spacerujących i cyklistów. W wielu przypadkach niebezpieczne okoliczności na drodze stwarzają swoich zachowaniem piesi. Przede wszystkim nieostrożne wejście na jezdnię, przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle czy przechodzenie na drugą stronę w miejscu zakazanym. Mundurowi zwracali uwagę pieszym oraz rowerzystom, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Zwracamy się także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo - nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na odpowiednią reakcję.

 

Nagranie audio audiodeskrypcja_dzialania_NURD.aac

Pobierz plik audiodeskrypcja_dzialania_NURD.aac (format mp3 - rozmiar 1.16 MB)

Powrót na górę strony