Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Nowe motocykle dla słupskich policjantów

Data publikacji 18.08.2022

Do Komendy Miejskiej Policji w Słupsku trafiły dwa nowoczesne policyjne motocykle. Maszyny o mocy 136 KM rozpędzają się „do setki” w trzy sekundy, a ich maksymalna prędkość znacznie przekracza 200 km/godz. Nowe pojazdy, to nowe możliwości, w połączeniu z wysokimi umiejętnościami policjantów, będą służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach oraz pozwolą szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia, szczególnie w sytuacjach, gdy liczy się czas dojazdu. Zakup motocykli zrealizowany był ze środków Funduszu Spójności w ramach projektu "Bezpieczniej na drogach-motocykle dla służby ruchu drogowego" z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Od wczoraj na drogach powiatu słupskiego policjanci z drogówki pełnią służbę z wykorzystaniem nowoczesnych motocykli. Mowa tu o BMW R 1250 RT, znany w wersji cywilnej wielu użytkownikom, zasilany jest 2-cylindrowym, czterosuwowym bokserem o pojemności 1254 cm3. Silnik daje kierującemu do wykorzystania 136 koni mechanicznych, a moment obrotowy o wartości 143 Nm skutecznie „odpycha” motocykl od asfaltu pozwalając rozwinąć prędkość 100 km/h w czasie 3 sekund. Policyjna wersja tej maszyny jest jednoosobowa. Miejsce pasażera zajmuje zintegrowany kufer z centralą radiową. Jednośladowe beemk-i kolorystycznie odpowiadają już nowemu oznakowaniu pojazdów służbowych, których kolorystyka została wzbogacona o jaskrawą barwę żółtą. Motocykle posiadają także wiele elementów odblaskowych oraz czerwone i niebieskie sygnały uprzywilejowania LED z przodu i z tyłu. Dodatkowe wyposażenie uzupełniają megafony z funkcją syreny lub głośników, a także białe światła pomocnicze pod światłem uprzywilejowania do podświetlania miejsca pracy w nocy. W wyposażeniu znajdziemy także podgrzewane siedzenie i manetki oraz inne elementy poprawiające komfort w czasie jazdy. Zatankowany motocykl w wersji cywilnej waży 279 kilogramów, natomiast z wyposażeniem specjalnym, jego waga może wynieść nawet ponad 300 kg. Nowym rozwiązaniem, które jest już pewnym standardem w świecie motoryzacji, jest zastąpienie analogowych bądź cyfrowych zegarów, przejrzystym ekranem TFT o przekątnej 10,25 cala, który łączy w sobie komputer pokładowy, zestaw wskaźników oraz technologie Bluetooth.Zakup sprzętu współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach projektu pn. „Bezpieczniej na drogach-motocykle dla służby ruchu drogowego” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wszystko to sprawia, że nowe motocykle będą niezwykle skutecznym narzędziem do przemieszczania się, szczególnie w ruchu miejskim, gdzie często mamy do czynienia z zakorkowanymi ulicami. Warto podkreślić, że policjanci drogówki, którzy pełnią służbę na motocyklach, przechodzą specjalistyczne szkolenia z jazdy w różnych warunkach. Ponadto za kierownicą motocykli policyjnych zasiadają głównie funkcjonariusze, którzy również poza służbą pasjonują się motocyklami.

Powrót na górę strony