Wiadomości

Kolejny długi weekend przed nami- zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Data publikacji 12.08.2022

Przed nami kolejny długi, wakacyjny weekend, podczas którego policjanci ruchu drogowego będą prowadzić kontrole na głównych trasach wyjazdowych z miast oraz na drogach z największym natężeniem ruchu i ilością wypadków. Ruszając w trasę, przygotujmy się do niej, a w trakcie drogi stosujmy się do przepisów ruchu drogowego i zasady ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę. Ponadto wiele osób będzie korzystało ze słonecznej pogody, wypoczywając nad wodą, dlatego zadbajmy również o swoje bezpieczeństwo podczas kąpieli.


Przed nami kolejny długi weekend, aby był to czas udanego wypoczynku, warto pamiętać o paru zasadach. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków, do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów, do amatorów kąpieli – o rozsądek nad wodą. Nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, jak zawsze będą czuwali pomorscy policjanci. Na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzali, czy kierujący jeżdżą zgodnie z przepisami i z dozwoloną prędkością. Będą kontrolowali także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.
Jako użytkownicy dróg pamiętajmy o nowych przepisach związanych z ruchem pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Zwróćmy również uwagę na innych, niechronionych użytkowników dróg — rowerzystów i osoby poruszające się na hulajnogach. Ładna pogoda sprzyja tego typu aktywnościom.
Zanim ruszymy w podróż pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Zadbajmy o to, by nikt nas nie okradł. Nie informujmy w mediach społecznościowych dokąd i na jak długo wyjeżdżamy, ta informacja może dotrzeć do potencjalnych przestępców, którzy np. podczas naszej nieobecności okradną nam mieszkanie. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Jednym z lepszych zabezpieczeń mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z nim podczas naszej nieobecności. Powierzmy mu klucze do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna i włączył wieczorem światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.
Podczas weekendu wielu z nas na pewno skorzysta z kąpieli nad jeziorami, morzem czy rzekami. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy przede wszystkim od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku podstawowych zasad: powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych, dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych, pod żadnym pozorem nie wolno kąpać się po wypiciu alkoholu.

Pamiętaj też o tym, że gdy wybierasz się w podróż powinieneś zastosować się do kilku zasad:
- przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), w razie wyjazdu za granicę potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),
- przed podróżą nie pij alkoholu,
- bądź wypoczęty i wyspany,
- w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,
- przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,
- pamiętaj o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami — oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Powrót na górę strony