Wiadomości

Nowy sprzęt dla policjantów ruchu drogowego już w użyciu

Data publikacji 11.08.2022

Bezpieczeństwo na drodze jest jedną z najważniejszych kwestii, dlatego policjanci prowadzą szereg działań zmierzających do eliminowania kierowców, którzy wsiadają za kierownicę nie tylko pod wpływem alkoholu, ale także narkotyków. W tym celu wykorzystują w codziennej pracy kasety do szybkiego sprawdzenia zawartości narkotyków. Urządzenia zostały uzyskane dzięki wsparciu Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Sprzęt ten pozwala na miejscu, w kilka minut sprawdzić stan kierującego, kiedy pojawi się podejrzenie, że kierowca zażył środki odurzające. Taka możliwość ma duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Pucka drogówka dysponuje urządzeniami do natychmiastowego kontrolowania kierowców pod kątem zażycia narkotyków. Od momentu pojawienia się nowych urządzeń szybkiego sprawdzenia zawartości narkotyków puccy mundurowi już teraz odnotowali 5 krotny wzrost pod kątem ujawniania przypadki prowadzenia pod wpływem środków odurzających.

Sprzęt służy do wstępnego badania na zawartość narkotyków w organizmie, jest nowoczesny i superczuły, rozpoznaje nawet najmniejsze dawki zażywanych środków. Jeżeli wykonany pomiar okaże się dodatni, od kierowcy pobierana jest próbka krwi, którą bada się następnie w laboratorium.

Puccy funkcjonariusze w trakcie sezonu letniego podczas działań ,, Dyskoteka’’ kontrolują głównie te drogi, w sąsiedztwie których znajdują się dyskoteki, lokale i obiekty organizujące imprezy okolicznościowe, oraz sklepy prowadzące nocną sprzedaż alkoholu.

Przypominamy, jakie kary grożą za prowadzenie pod wpływem narkotyków.

* Jadąc po użyciu narkotyków, kierowca ryzykuje: wysoką grzywnę, pozbawienie wolności do lat dwóch oraz utratę prawa jazdy nawet na 10 lat.

* Jeżeli pod wpływem narkotyków kierowca spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia na 12 lat.
* Za samo posiadanie środków odurzających kierowcy grozi do trzech lat więzienia.

Wsparcie nowoczesnym sprzętem spowoduje zwiększenie ilości przeprowadzanych kontroli pod kątem obecności środków odurzających w organizmie, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo na naszych drogach

Powrót na górę strony