Wiadomości

Seniorze nie daj się oszukać! Przestępcy wykorzystują różne metody, by wyłudzić pieniądze

Data publikacji 10.08.2022

Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają oni pieniądze od naszych rodziców, dziadków i innych krewnych. Pamiętajmy też, że przestępcy stosują również inne metody. Seniorce w Rumi ukradziono wczoraj 10 tys. zł sposobem na „czternastą emeryturę”. Nie bądźmy obojętni! Warto, aby każdy z nas rozmawiał z rodzicami i dziadkami o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać na co dzień oraz wskazać, jak mogą się przed nimi ustrzec.

Wejherowscy policjanci przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. 

Pamiętajmy też, że nadal działają także osoby, które podając się np. za pracowników wodociągów, spółdzielni mieszkaniowych, pomocy społecznej czy osoby, które chcą „pomóc” przy wypełnianiu wniosku o czternastą emeryturę wchodzą do mieszkań, by okradać ich właścicieli.

Uwaga! Wczoraj w Rumi do mieszkania 89-latki weszła kobieta twierdząc, że musi dokonać badania kręgosłupa seniorki przed wypłatą jej czternastej emerytury. Najpierw oszustka w rozmowie ze swoją ofiarą ustaliła, gdzie kobieta trzyma pieniądze, a następnie podniosła jej sweter zakrywając tym samym twarz. W trakcie rzekomego badania kręgosłupa, wykorzystując chwilę nieuwagi, seniorce skradziono 10 tysięcy złotych.

Złodzieje niejednokrotnie obierają sobie za cel osoby starsze lub samotne, które z założenia są bardziej ufne. 

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Nie bądźmy obojętni!

Przypominamy!

Oszuści w dalszym ciągu podszywają się pod wnuczka, który np.:

- spowodował wypadek drogowy i musi zapłacić ofierze tego wypadku odszkodowanie

- zaciągnął krótkoterminową pożyczkę, ale niestety nie ma pieniędzy na spłatę raty,

- musi poddać się poważnej operacji i potrzebuje pieniędzy na zabieg,

-potrzebuje pieniędzy na bardzo opłacalną inwestycję,

-został zatrzymany i potrzebuje pieniędzy na to by się wykupić.

Oszuści podszywają się także np. pod policjanta, który rzekomo prowadzi śledztwo i namawia do wykonania przelewu bądź przekazania pieniędzy.

Pamiętaj!

- Rozłącz się, zadzwoń na wpisany w Twój telefon numer wnuczka i potwierdź informacje

- Nie rozpoznajesz głosu? Rozłącz się! Zadzwoń na Policję !

- Pieniądze przekazuj krewnym osobiście

- Nie mów przez telefon ile masz pieniędzy!

- Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy i nie informuje przez telefon o prowadzonych sprawach!

Powrót na górę strony