Wiadomości

Bezpieczny przejazd–Szlaban na ryzyko. Kampania społeczna PKP i Policji.

Data publikacji 08.08.2022

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego po raz kolejny, wspólnie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S. A uczestniczyli w akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny Piątek”, prowadzonej w ramach kampanii społecznej pn. „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko”. Podczas tych działań policjanci oraz pracownicy kolei propagowali zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach drogowo-kolejowych. Funkcjonariusze rozmawiali z kierowcami, oraz wręczali ulotki dotyczące bezpiecznych zachowań podczas przekraczania przejazdów kolejowych oraz korzystania z tzw. dzikich przejść.

W piątek 5 sierpnia br. policjantki ze starogardzkiej drogówki uczestniczyły w akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny piątek” organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. w związku z kampanią społeczną pn. „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko”. Mundurowe wspólnie z przedstawicielami kolei propagowały zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach drogowo-kolejowych. Celem tej kampanii jest kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych, a w konsekwencji dążenie do ograniczenia liczby wypadków i kolizji w tych miejscach. W trakcie tej akcji piesi, rowerzyści oraz kierujący pojazdami otrzymywali ulotki dotyczące bezpiecznych zachowań podczas przekraczania przejazdów kolejowych, oraz informowani byli o żółtych naklejkach, które można znaleźć na przejazdach kolejowych.

#ŻółtaNaklejkaPKL działa jak koło ratunkowe. To specjalne i widoczne oznaczenie przejazdu kolejowego posiadające indywidualny numer identyfikacyjny. W przypadku zdarzenia drogowego lub zagrożenia bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym, dzwoniąc pod numer alarmowy 112, wystarczy dyspozytorowi podać umieszczony na żółtej naklejce numer. Pozwoli to służbom ratunkowym na natychmiastowe zlokalizowanie i dotarcie na miejsce zdarzenia, a także w razie potrzeby wstrzymanie ruchu lub ograniczenie prędkości pociągów na zagrożonym odcinku kolejowym.  Naklejkę możemy znaleźć na znaku G-3 lub G-4 czyli tzw. ”krzyżu św. Andrzeja” oraz na mechanizmach podnoszących szlabany.

Pamiętajmy, że dojeżdżając do przejazdu, powinniśmy zawsze zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie wjeżdżajmy na torowisko, gdy nie będzie możliwości jego opuszczenia. Policjanci apelują o rozważne przekraczanie torów kolejowych zarówno w miejscach oznakowanych, jak i tzw. dzikich przejściach.

 

Powrót na górę strony