Wiadomości

Wakacje, czas radości i beztroski, ale warto pamiętać o zasadach bezpiecznego wypoczynku - policjanci apelują o rozwagę.

Data publikacji 21.07.2022

Pomorscy policjanci chcą dotrzeć wszędzie tam, gdzie mieszkańcy i turyści spędzają wakacje. Stworzyli m.in. komunikat dźwiękowy, który płynie z megafonów policyjnych radiowozów i quadów nad jeziorami, na plażach oraz w rejonie pasa nadmorskiego. Apelują w nim o odpowiedzialne zachowanie, zdrowy rozsądek i stosowanie się do oznaczeń dla wspólnego dobra i bezpieczeństwa.

Wakacje, czas radości i beztroski, ale warto pamiętać o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa na plaży są proste: nie wchodź do wody po alkoholu, nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich, pływaj w miejscach do tego wyznaczonych.


Policjanci przypominają, że jeżeli wybieramy wypoczynek nad wodą, to najlepiej pod czujnym okiem ratownika. Należy również zapoznać się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu, oraz pamiętać, że na wejście do wody zezwala flaga biała zawieszona na maszcie kąpieliska a flaga koloru czerwonego, oznacza całkowity zakaz kąpieli. Statystyki pokazują, że najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, zatem pod żadnym pozorem nie zażywaj kąpieli po spożyciu alkoholu, zagraża to zdrowiu i życiu.
Toniemy w ciszy, łatwo zniknąć pod powierzchnią wody, bez zwrócenia niczyjej uwagi. Jeżeli jednak zauważysz, że ktoś się topi i potrzebuje pomocy – pomóż… zadzwoń po służby, weź koło ratunkowe, jeśli jest w pobliżu, spróbuj sięgnąć jakimś przedmiotem czy elementem ubioru, ale pamiętaj - osoba tonąca w ferworze walki jest bardzo silna, więc zadbaj o własne bezpieczeństwo i nie wskakuj do głębokiej wody bez odpowiedniego przeszkolenia i sprzętu.


Treść przygotowanego przez policjantów komunikatu głosowego ( w języku polskim i angielskim ), który ma na celu przypomnieć podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
„Szanowni Państwo tu Policja. Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą. Korzystajcie tylko ze strzeżonych kąpielisk, wybierajcie te, na których są ratownicy. Zwróćcie uwagę na wywieszoną flagę przy kąpielisku. Czerwony kolor to kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Pamiętajcie, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów”.

  • ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Nagranie audio NAGRANIE_WODA.mp3

Pobierz plik NAGRANIE_WODA.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.08 MB)

Powrót na górę strony