Wiadomości

Policjanci przypominają o bezpiecznym wypoczynku nad wodą

Data publikacji 20.07.2022

Wakacje trwają, a policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przypominają o najważniejszych zasadach podczas wypoczynku nad morzem, a także zwracają uwagę między innymi na bezpieczeństwo podczas podróży. Na miejsce kąpieli wybierajmy w pierwszej kolejności miejsca strzeżone przez ratowników. Plaże i kąpieliska strzeżone dają gwarancję bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Kąpiel w wodzie, której nie znamy może się okazać tragiczna w skutkach, dlatego, nawet tam gdzie nie ma ratowników, nie wskakujmy z urwisk czy pomostów wprost do wody.

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Kąpiel w wodzie, gdzie nie ma ratowników, może się okazać tragiczna w skutkach. Pamiętajmy, żeby na miejsce kąpieli wybierać miejsca strzeżone przez ratowników. Plaże i kąpieliska strzeżone dają gwarancję bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Kąpiel w wodzie, której nie znamy może się okazać tragiczna w skutkach, dlatego nawet tam gdzie nie ma ratowników, nie wskakujmy z urwisk czy pomostów wprost do wody. Zwracajmy uwagę, czy dno zbiornika wodnego jest bezpieczne (czy nie ma nagłych uskoków lub groźnych śmieci np. potłuczonych butelek itp.) Najlepiej, aby zawsze ktoś z brzegu asekurował naszą zabawę w wodzie. Dzieci pod żadnym pozorem nie powinny przebywać w wodzie bez opieki osób dorosłych. Niedopuszczalne jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Korzystając z przyjemności kąpieli pamiętajmy, aby nasze rzeczy pozostawione na brzegu były zawsze pod nadzorem (w ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki i konieczności powrotu do domu w samym stroju plażowym). Najlepiej, aby nad wodę nie zabierać cennych rzeczy, które w tym czasie będą nam zbędne, a mogą skusić potencjalnego złodzieja.

PODRÓŻE
Jeżeli zamierzamy korzystać z samochodu, przed wyjazdem zadbajmy o jego stan techniczny. Warto przed wyjazdem sprawdzić stan ogumienia, poziom oleju i płynu w spryskiwaczu, oświetlenie zewnętrzne i obowiązkowe wyposażenie. Przed wyruszeniem w trasę zaplanujmy ją tak, aby regularnie korzystać z postojów (krótki postój w czasie wielogodzinnej podróży to nie tylko okazja do posilenia się czy toalety - wykorzystajmy go na regenerację sił i odpoczynek dla kierowcy). Pamiętajmy, że drogi i ulice nie służą do ścigania się i bicia rekordów szybkości. Zachowajmy bezpieczną prędkość, nie wyprzedzajmy w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych, dla innych użytkowników drogi bądźmy kulturalni i wyrozumiali. Nie zapominajmy, że dzieci podróżują w specjalnych fotelikach, wszyscy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca nie spożywa przed podróżą alkoholu - to elementarne zasady bezpieczeństwa.

W czasie podróży zbiorowymi środkami komunikacji, pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie. Tłok na peronach i przystankach może być dobrą okazją dla złodzieja kieszonkowego do kradzieży naszych pieniędzy czy dokumentów. Zwracajmy uwagę co dzieje się wokół nas (kieszonkowcy potrafią zaaranżować sytuację, w której zostaniemy nagle otoczeni przez obce osoby - tzw. "sztuczny tłok"). Do kradzieży w pociągach często dochodzi podczas snu pasażera. Jeżeli podróżujemy z kimś, najlepiej spać na zmianę, jeżeli jesteśmy sami - sen odłóżmy na inną porę. Spożywanie alkoholu, który proponują nam obce osoby w przedziale pociągu może skończyć się na utracie całego bagażu i zanikiem pamięci na kilka najbliższych godzin.

GDY NIKOGO NIE MA W DOMU

Przed wyjazdem na urlop zadbajmy o solidne zabezpieczenie naszego mieszkania. Upewnijmy się czy okna są szczelnie zamknięte, warto też zamknąć dopływ wody (unikniemy ewentualnej awarii i pilnego powrotu do zalanego mieszkania). Warto poprosić kogoś z rodziny lub sąsiada, aby systematycznie sprawdzał, czy wszystko jest w porządku (choćby pod pozorem potrzeby podlewania kwiatów). Ważne, aby pamiętać przy tej okazji o regularnym opróżnianiu skrzynki pocztowej i wyciąganiu ulotek z drzwi wejściowych. Podczas naszej nieobecności, duża ilość poczty w skrzynce lub przeterminowane ulotki mogą być dla włamywacza sygnałem, że lokatorów nie ma od dłuższego czasu i nikt nie spłoszy go podczas próby włamania. Pozostawmy także kontakt do siebie, osobie odpowiedzialnej za nasze mieszkanie ("tak na wszelki wypadek").
Jeżeli planujemy długi wyjazd, warto się zastanowić, czy wartościową biżuterię, lub inne cenne przedmioty oraz gotówkę nie zdeponować u kogoś zaufanego, gwarantującego bezpieczeństwo dla naszego majątku.

Jeszcze ponad miesiąc wakacji przed nami. Korzystajmy z nich w sposób rozsądny i odpowiedzialny.

  • policyjna motorówka- zdjęcie poglądowe
Powrót na górę strony