Wiadomości

Wojewódzkie obchody Święta Policji

Data publikacji 19.07.2022

Dzisiaj prawie 6 tysięczny garnizon pomorski obchodzi swoje święto. W Tczewie, na placu Generała Józefa Hallera odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nominacji na wyższe stopnie służbowe. Obchody objął honorowym patronatem Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

19 lipca br. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku zorganizowała uroczyste obchody Święta Policji, które rozpoczęły się o godz. 10.00 odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie. Pamiątkowa tablica umieszczona została na pierwszym budynku zajmowanym przez przedwojenną Policję w Tczewie. Powstała w hołdzie funkcjonariuszom Policji Państwowej z Komendy  Powiatowej w  Tczewie wiezionym w obozie w Ostaszkowie i zamordowanym przez sowieckie NKWD, pogrzebanym w dołach śmierci w Twerze  w 1940 roku oraz zamordowanym przez Niemców w latach 1939-1945.  Pomysłodawcą powstania tablicy jest tczewski społecznik p. Stefan Kukowski – Wielki Mistrz Światowej Konfederacji Orderu Świętego Stanisława oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Projekt sfinalizowano dzięki zaangażowaniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Następnie o godz. 11.00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie przeprowadzono Mszę św. w intencji policjantów.  Celebrował ją ks. Biskup dr Ryszard Kasyna. Podczas nabożeństwa zbierane były datki z przeznaczeniem dla podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach. W Mszy św. zgodnie z ceremoniałem policyjnym udział wzięli pomorscy funkcjonariusze z kadrą kierowniczą na czele.

Akademia rozpoczęła się o godz. 12.00, na Placu Generała Józefa Hallera w Tczewie. Podczas apelu na placu kilkudziesięciu policjantów otrzymało wyróżnienia w postaci odznaczeń państwowych i resortowych tj. Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz Srebrne i Brązowe Odznaki „Zasłużony Policjant” oraz awanse w stopniach służbowych.

Na zakończenie 8  pracownikom cywilnym Policji wręczono dyplomy uznania przygotowane przez przewodniczących związków zawodowych pracowników Policji, za szczególne zasługi w działalności związkowej.

Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, współpracujących służb oraz instytucji. Funkcję gospodarza ceremonii pełnił Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński.

Uroczystości towarzyszył pokaz policyjnego sprzętu przygotowany przez Wydział Prewencji KWP w Gdańsku,  Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku oraz Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku.  Wystawiono także stoisko informacyjne Zespołu ds. Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Gdańsku, gdzie można było uzyskać wszystkie informacje dotyczące procedury kwalifikującej do służby w Policji. Policjanci z tego wydziału przeprowadzili także pokaz technik i taktyk interwencji.


GALERIA ZDJĘĆ


  

 

Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 13.56 MB)

Powrót na górę strony