Wiadomości

Trzy miesiące aresztu dla 19-latka, który między innymi nie zatrzymał się do kontroli, nie miał uprawnień do kierowania, miał narkotyki i był pod ich wpływem

Data publikacji 06.07.2022

W minioną niedzielę kartuscy policjanci prowadzili pościg za vw, którym kierował 19-latek. Mężczyzna mimo wydanych przez mundurowych poleceń świetlnych i dźwiękowych nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Podczas jazdy popełniał szereg wykroczeń drogowych i powodował zagrożenie w ruchu, a w Gdańsku spowodował dwie kolizje i wypadek. Policjanci zatrzymali 19-latka, który nie miał uprawnień do kierowania, miał przy sobie narkotyki i był pod ich wpływem.

W minioną niedzielę przed godziną 3:00 w Żukowie, policjanci nadali sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania kierowcy vw. Mężczyzna jednak zignorował wydane polecenie do zatrzymania, przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim. Kierowca vw po drodze popełniał szereg wykroczeń drogowych, powodując zagrożenie w ruchu min. nie stosował się do linii podwójnej ciągłej, wyjeżdżał prawidłowo jadącym samochodom naprzeciw, jechał pasem zieleni. Pościg ruszył w stronę Gdańska, gdzie kierowca vw spowodował dwie kolizję i wypadek. Uciekinierem okazał się być 19-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego. Podczas interwencji okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania, miał przy sobie amfetaminę. Policjanci sprawdzili trzeźwość 19-latka i zbadali go narkotestem. Badanie wykazało, że kierowca vw jest pod wpływem narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do kartuskiej komendy. 19-latek został przesłuchany przez policjantów oraz usłyszał zarzuty: niezatrzymania się do kontroli drogowej, prowadzenia samochodu pod wpływem narkotyków, posiadania środków odurzających, spowodowania wypadku w komunikacji oraz sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Za co grozi jemu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Rejonowy z Kartuz wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec 19-latka środka zapobiegawczego w postaci trzymiesięcznego aresztu za popełnione czyny. Wczoraj mężczyzna został doprowadzony do aresztu śledczego, gdzie spędzi najbliższe trzy miesiące.

Przypominamy, że kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów i decydują się na ucieczkę przed policjantami popełniają przestępstwo i narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Powrót na górę strony