Wiadomości

Jechał meleksem, który zamiast silnika elektrycznego, miał silnik spalinowy. Policjanci kierowcę ukarali mandatem.

Data publikacji 04.07.2022

Kontrola meleksów na Mierzei Wiślanej przeprowadzona przez policjantów z nowodworskiej drogówki ujawniła nieprawidłowości. W jednym z pojazdów silnik elektryczny zastąpiono spalinowym. Kierujący został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł, a pojazd został usunięty z drogi.

W okresie wakacyjnym na drogach możemy zaobserwować znaczny wzrost liczby meleksów. Turyści chętnie korzystają z tego typu transportu. Nowodworscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo osób przemieszczających się tego typu transportem, kontrolują uprawnienia kierujących oraz stan techniczny. W sobotę około godziny 18:00 policjanci z nowodworskiej drogówki kontrolowali te pojazdy i ich kierowców. Okazało się, że jeden z kontrolowanych pojazdów ma zmiany konstrukcyjne silnika, zamiast elektrycznego silnika zamontowano w nim silnik spalinowy. Taki silnik pozwoli nawet do osiągnięcia prędkości 140 km/h, co w przypadku pojazdów typu meleks, jest niedozwolone. Kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, a pojazd został odholowany.

 Pojazdy potocznie nazywane meleksami, to pojazdy z napędem elektrycznym, których prędkość maksymalna nie przekracza 25 km/h. Pojazdy elektryczne ze względu na konstrukcję są klasyfikowane na ogół do grupy pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie prawem o ruchu drogowym pojazd wolnobieżny to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Powrót na górę strony