Wiadomości

Policjanci pracowali wczoraj przy potraceniu pieszego na pasach w Czarnem

Data publikacji 23.06.2022

Policjanci pracowali wczoraj około godziny 19.25 przy wypadku z udziałem pieszego na przejściu dla pieszych w Czarnem. Kierowca osobowej toyoty nie zauważył 22-letniego mężczyzny prawidłowo przechodzącego przez przejście i w niego uderzył. Poszkodowany z urazem głowy został zabrany do szpitala. Funkcjonariusze przypominają, że od 1 czerwca zeszłego roku weszły w życie nowe przepisy drogowe dające pierwszeństwo pieszemu. Nowe przepisy mają za zadnie poprawić bezpieczeństwo osób przechodzących przez przejścia dla pieszych, dotyczą szczególnie kierowców, ale o odpowiedzialności nie powinni zapominać również piesi.

Funkcjonariusze z człuchowskiej drogówki pracowali wczoraj (środa 22 czerwca) przy wypadku drogowym, gdzie na przejściu dla pieszych w Czarnem został potrącony 22-letni mieszkaniec Komorowa. Funkcjonariusze ustali, że kierowca osobowej toyoty jechał w stronę Szczecinka, w pobliżu Placu Wolności w Czarnem nie zauważył prawidłowo przechodzącego przez przejście pieszego i w niego uderzył. 68-letni kierowca z powiatu Świdwińskiego tłumaczył się, że oślepiło go słońce i nie widział pieszego. Był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Poszkodowany pieszy z urazem głowy został zabrany do szpitala w Szczecinku.

Policjanci przypominają, że zgodnie z przepisami, które obowiązują już prawie rok, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Funkcjonariusze przypominają również, że za wykroczenie, jakim jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych grozi kierowcy mandat w wysokości 1500 zł i 10 punktów karnych.

Powrót na górę strony