Wiadomości

Rowerzysto – obserwuj otoczenie i bądź uważny na drodze

Data publikacji 22.06.2022

Policjanci z kwidzyńskiej drogówki pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, w wyniku którego obrażeń ciała doznał kierujący rowerem. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Przypominamy rowerzystom, że oprócz praw mają też obowiązki np. powinni za każdym razem zejść z roweru, kiedy przekraczają przejście dla pieszych! Mają obowiązek korzystania ze ścieżki rowerowej!

W ubiegłym tygodniu do dyżurnego kwidzyńskich policjantów wpłynęło zgłoszenie dotyczące najechania rowerzysty na tył poprzedzającego go pojazdu. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Kościuszki w Kwidzynie. Na miejsce skierowano służby ratunkowe oraz mundurowych z kwidzyńskiej drogówki.

Według wstępnych ustaleń kierujący rowerem 56 - letni mieszkaniec Kwidzyna jadąc ulicą Kościuszki pomimo tego, że obok przebiegała ścieżka rowerowa, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i uderzył w tył Renault Megane. W wyniku tego kierujący jednośladem uderzył w tył renault, którego kierowca zatrzymał się by przepuścić inne auto, które oczekiwało z kierunku przeciwnego do skrętu w lewo.

Kierujący rowerem z obrażeniami głowy został zabrany do szpitala, wszyscy uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi. Było to już drugie w tym miesiącu podobne zgłoszenie. Pierwsze miało miejsce 6 czerwca br. na ulicy Korzeniewskiej w Marezie. Jadący rowerem w kierunku Korzeniewa mężczyzna nie zachował ostrożności i wjechał w tył samochodu zaparkowanego przed posesją. Rowerzysta z urazem głowy również został zabrany karetką do szpitala.

Policjanci zachęcają rowerzystów do przypomnienia sobie przepisów kodeksu drogowego i zwracają się do rowerzystów z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad: 

• Rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z:

•Drogi dla rowerów (również drogi dla rowerów i pieszych) lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

•Pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych).

•Jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi - (jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych).

•Chodnika lub drogi dla pieszych – korzystanie dozwolone warunkowo, tylko  w następujących przypadkach:

• kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem(dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy), 

• dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, 

•warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). 

•Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać  z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

•Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni (w tym również po poboczu po lewej stronie drogi), jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

 Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

•Kierujący rowerem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Sygnalizowanie może być realizowane przez użycie kierunkowskazu (jeżeli rower jest wyposażony w kierunkowskazy) lub przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

•Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

•Rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych tylko jako pieszy prowadzący rower.

•Kierującemu rowerem zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.

•Kierującemu rowerem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

•Jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru dopuszcza się wyjątkowo, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

•Jadąc w zorganizowanej kolumnie rowerzystów należy pamiętać że maksymalna liczba rowerów jadących w kolumnie nie może przekroczyć 15. Odstęp między kolumnami nie może być mniejszy niż 200 metrów.

Jazda po alkoholu

Po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie można jeździć rowerem po drodze publicznej, w strefie zamieszkania, w strefie ruchu.

 Kiedy zostaniemy złapani podczas jazdy na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila),  otrzymamy mandat w wysokości 1000 złotych. Z kolei pijani rowerzyści, czyli tacy, którzy mają więcej niż 0,5 promila, zostaną ukarani 2500-złotowym mandatem.

 Gdy policjant, który zatrzyma nietrzeźwego rowerzystę, stwierdzi, że spowodował on zagrożenie w ruchu drogowym, może zdecydować o skierowaniu sprawy do sądu. Sędzia może ukarać pijanego cyklistę nawet 30 tys. zł kary.

Nie tylko piesi i rowerzyści powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy powinni zachować szczególną ostrożności i stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, że pieszy czy rowerzysta są również pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – różnica polega na tym, że w starciu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans, dlatego apelujemy o ostrożność i wyobraźnię!

 

Powrót na górę strony