Wiadomości

Podsumowanie działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 09.06.2022

Pomorscy policjanci wzięli udział w ogólnokrajowych działaniach „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. 7 czerwca funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów oraz innych uczestników ruchu, zwłaszcza w rejonach krzyżowania się jezdni z przejściami dla pieszych i przejazdami rowerowymi.

Około 40 % wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. W 2021 roku odnotowano 4 755 wypadków z udziałem osób pieszych, w których zginęło 527 pieszych, a 4 304 pieszych odniosło obrażenia ciała. Najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodziło w obszarze zabudowanym, jednakże skutki wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym były tragiczniejsze, gdyż w niespełna co trzecim wypadku zginął człowiek, zaś w obszarze zabudowanym w co dwunastym. Poza obszarem zabudowanym drogi nie są oświetlone, dlatego też piesi są mniej widoczni, szczególnie podczas złych warunków atmosferycznych.

W działaniach został wykorzystany policyjny dron, który nagrywał wykroczenia pieszych i kierujących w rejonie ulicy Armii Krajowej oraz Traktu św. Wojciecha w Gdańsku. Do najczęstszych  wykroczeń należało niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nadmierna prędkość oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. 176 minut lotu bezzałogowego statku powietrznego wystarczyło, aby kamera zarejestrowała 18 wykroczeń za które funkcjonariusze nałożyli mandaty karne.

W całym województwie utworzono 274 punkty pomiaru prędkości w obrębie przejść dla pieszych. 570 razy przyczyną kontroli była nadmierna prędkość. Mundurowi ujawnili także 144 inne wykroczenia wobec pieszych. 214 razy podstawą  interwencji było wykroczenie popełnione przez pieszych, zwłaszcza przechodzenie w miejscach zabronionych i niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

 

Powrót na górę strony