Wiadomości

Mama w mundurze - brzmi dumnie

Data publikacji 26.05.2022

Bezwarunkowa miłość, wyjątkowa więź i bycie całym światem dla swoich dzieci sprawiają, że rola mamy jest jedną z najpiękniejszych w życiu kobiety. Jednocześnie jest to też jedna z ról najtrudniejszych. To praca 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, wymagająca wszechstronności i poświęcenia. Każda pracująca mama wie, jak trudno jest jednocześnie łączyć obowiązki rodzinne i zawodowe. Szczególnie mama w mundurze.

Zapytaliśmy nasze koleżanki co jest kluczem do pogodzenia pracy policjantki i życia rodzinnego  ?

st.asp. Magdalena Ginda Komendanta Komisariatu Policji w Kosakowie :

,,Służba w Policji nie jest zwykłą pracą na etacie. Obsługując zdarzenia, prowadząc dochodzenie lub śledztwo  często, aby ustalić jego okoliczności i sprawcę należy poświęcić znacznie więcej czasu niż ustawowy czas pracy. Pracujemy wtedy, kiedy inni mają dni wolne od pracy, weekendy, święta, w różnych godzinach.  Córka z synem wielokrotnie zadawali mi pytanie dlaczego inne mamy są w  niedzielę czy  święta w domu ze swoimi dziećmi , a jej mama jak zwykle jest w pracy, nie jest na kolacji wigilijnej czy na śniadaniu wielkanocnym. Odpowiadając im zawsze starałam się przedstawić  że  w tym czasie  kiedy rodzice pracujący jako Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem na drogach, dążą do ujęcia niebezpiecznych przestępców, nie jednokrotnie ratują komuś życie, czuwają nad bezpieczeństwem  po to, aby  żyło jej się dobrze i bezpiecznie. Gdy była mała trudniej było jej to zrozumieć. Dziś mają 10  i  13 lat i są  ze mnie  dumni. Na szczególną uwagę zasługuje tu fakt, iż bez pomocy bliskich  mi osób, nie dałabym rady tak sumiennie i z  zaangażowaniem realizować się w pracy. Bardzo im za to dziękuję’’. Po prostu kluczem do sukcesu jest rodzina’’.

 

mł.asp. Joanna Kosecka dzielnicowa z Komisariatu Policji w Krokowej

,,Myślę, że najważniejszymi elementami, które są kluczem do pogodzenia tych dwóch aspektów życia, to przede wszystkim: dobra organizacja pracy czyli efektywne zarządzanie czasem , wyrozumiali przełożenie , którzy starają się o elastyczność grafiku no i pomoc niezastąpionych rodziców. Myślę, że to najważniejsze elementy’’.

 

mł.asp. Małgorzata Kotarba profilaktyk Komendy Powiatowej Policji w Pucku

,,Praca w Policji i bycie mamą dwójki dzieci jest to trudne zadanie bo wymaga wielu wyrzeczeń oraz poświecenia jednak dobra organizacja oraz wsparcie rodziny rodziny i przyjaciół jest kluczem do pogodzenia tych dwóch światów. Kluczowe znaczenie ma również podejście przełożonych i w tej kwestii również otrzymuje wiele wsparcia i zrozumienia. Kiedy jestem w domu z dziećmi staram się im poświęcić maksymalnie dużo uwagi i zainteresowania natomiast jak nagle dostaje wezwanie do pracy to one wiedzą, że jadę po to by pomóc drugiemu człowiekowi’’.

 

asp. Ewa Błaszk- asystent Referatu Dochodzeniowo- Śledczego Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Pucku

,,Kluczem do pogodzenia służby w Policji i życia rodzinnego to umiejętność słuchania, rozmowa , wzajemny szacunek. Jestem matka trzech synów powiem nieskromnie wspaniałych synów. Nie zawsze było łatwo i kolorowo – zwłaszcza początki służby w Policji były trudne .  Musieliśmy nauczyć się  iść  na ustępstwa Musiała nauczyć  umiejętność  „nie przynoszenia pracy do domu” co było bardzo trudne . Niestety nasza codzienna  praca jest związana z  przemocą , agresja , krzywdą ludzką  . Synowie musieli  pogodzić się, że nie zawsze jestem w domu w Święta , że czasami nieplanowo musze zostać po godzinach choć już mieliśmy inne plany . Od najmłodszych lat dzieciom wpajałam jak  trudną i wymagającą jest służba w Policji – że jest to służba niesienia pomocy innym. Zawsze  znajduje czas by spędzić go wspólnie z synami -   nic tak nie odstresowuje   jak śmiech i radość  dziecka.  Kluczem jest umiejętność wyśrodkowania tego co ważne, konieczność owocnego wykorzystywania czasu który mamy w pracy do wykonywania zadań służbowych, a z drugiej strony spędzenia czasu prywatnego z dziećmi tak bardzo intensywnie jak tylko się da , z pełną świadomością tego, ze w każdym momencie ten czas prywatny może skończyć się  dodatkową służbą lub pilnym wyjazdem w związku z ogłoszonym alarmem’’

  • policjantki, kobiety w mundurach
  • policjantki, kobiety w mundurach
  • policjantki, kobiety w mundurach
  • policjantki, kobiety w mundurach
  • policjantki, kobiety w mundurach
Powrót na górę strony