Wiadomości

Stracili prawo jazdy w czasie działań NURD

Data publikacji 13.05.2022

Policjanci ze starogardzkiej drogówki, w tym funkcjonariusze z grupy SPEED, uczestniczyli wczoraj w ogólnopolskich działaniach „NURD”. Prowadzona cyklicznie akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i osób kierujących jednośladami, bo to oni najbardziej narażeni są na utratę zdrowia czy nawet życia w konfrontacji z pojazdami mechanicznymi.

Wczoraj na terenie całego kraju policjanci prowadzili wzmożone działania pn. „NURD”. W realizację tej akcji włączyli się również funkcjonariusze starogardzkiej drogówki. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Ta cyklicznie prowadzona akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci interweniowali zarówno wobec kierowców jak i pieszych, którzy naruszali obowiązujące na drodze przepisy.

Do działań włączyli się również mundurowi z grupy „SPEED”, którzy skupili swoją uwagę na prędkości, jaką rozwijają kierujący w pobliżu przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Funkcjonariusze reagowali w przypadku każdego niezgodnego z prawem zachowania kierowców. Prędkość jest jednym z decydujących czynników oddziałujących na ryzyko wystąpienia wypadku drogowego, a także skalę jego skutków. Nadmierna, niesie za sobą zagrożenie braku opanowania pojazdu oraz wydłuża drogę hamowania, co w konsekwencji prowadzi do wypadku. Szybkość, z jaką się poruszamy przed wypadkiem, w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób, a w przypadku niechronionych uczestników ruchu drogowego często może prowadzić do śmierci. Dlatego policjanci z grupy „SPEED” nie ustają w walce z piratami drogowymi.

Tylko podczas kilkugodzinnej służby poruszający się nieoznakowanym radiowozem funkcjonariusze zatrzymali dwa prawa jazdy oraz nałożyli wysokie mandaty karne. Na 3 miesiące swoje uprawnienia stracił 31-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego, który przekroczył dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość o 53 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1,5 tys. zł. oraz otrzymał 10 punktów karnych.

Kilka godzin później, ci sami funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 50-letnią mieszkankę Kociewia, która w terenie zabudowanym, na ograniczeniu do 50 km/h poruszała się z prędkością 113 km/h. Policjanci nałożyli na kierującą 10 punktów karnych oraz mandat w wysokości 2 000 zł. Dodatkowo okazało się, że samochód, którym poruszała się kobieta, nie posiadał aktualnych badań technicznych. W tym przypadku funkcjonariusze również zatrzymali na najbliższe 3 miesiące dokument uprawniający do kierowania.

Apelujemy nie tylko do kierowców, ale również do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo. Nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków drogowych. Pamiętajmy o przestrzeganiu limitów prędkości oraz zwracajmy uwagę na innych uczestników ruchu. To, że mamy pierwszeństwo na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych czy przejeździe dla rowerzystów, nie jest jednoznaczne, z tym że możemy czuć się bezpiecznie.

  • pojazdy, które nagrały sie na wideorejestrator za przekroczenie prędkości
  • pojazdy, które nagrały sie na wideorejestrator za przekroczenie prędkości
Powrót na górę strony