Wiadomości

Ruszył sezon motocyklowy – apelujemy o ostrożność

Data publikacji 22.04.2022

Wiosna to okres, w którym coraz więcej osób przesiada się z samochodów na motocykle czy też inne jednoślady. Bez wątpienia pogoda sprzyja kierowcom tych pojazdów. Dlatego to odpowiedni moment na przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu by zwiększyli czujność. W trosce o życie i zdrowie apelujemy do kierowców samochodów oraz fanów „dwóch kółek” o wzajemny szacunek, rozwagę i bezpieczną jazdę.

Wiosenna aura spowodowała, że na drogach Pomorza zaczęło pojawiać się coraz więcej motocyklistów. Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo.
W większości przypadków motocykliści to ludzie odpowiedzialni i świadomi zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać na drodze. Niestety są też tacy, którzy wykorzystują ten środek transportu, aby popisać się przed innymi i dostarczyć sobie wrażeń oraz adrenaliny poprzez dodanie gazu. Takie zachowanie na drodze może być zgubne i doprowadzić do tragedii.
Motocyklista po zderzeniu z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Jeżeli dochodzi do tego prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, wciskanie się między inne pojazdy, wtedy moment utraty panowania nad motocyklem i zderzenie z innym uczestnikiem ruchu, kończy się najczęściej tragicznie.
Również kierowcy samochodów popełniając błędy odpowiadają za zdarzenia z udziałem jednośladów. Do takich błędów należy zaliczyć m.in. nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się, czy kierowca ma do tego prawo. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa, jaki i oni.

Pomorscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Życzliwość, uprzejmość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno jednośladów, jak i samochodów.
Przypominamy!
Motocyklisto:
• dostosuj prędkość do warunków ruchu,
• zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,
• obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników, patrz w lusterka,
• pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu,
• przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu.
Kierowco samochodu:
• zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać,
• patrz w lusterka – pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu,
• obserwuj drogę,
• dawaj motocyklistom przestrzeń do zmiany pasa ruchu i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać,
• obserwuj drogę, patrz w lusterka – w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

  • policjant na motocyklu
Powrót na górę strony