Wiadomości

Pod redakcją Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie, powstała książka o historii regionu i powojennym osadnictwie w miejscowości Krępsk.

Data publikacji 03.03.2022

Pod redakcją I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie mł. insp. Karola Dziemiańczyka powstała publikacja opisująca historię powojennego osadnictwa na terenie Gminy Człuchów. W książce pt. „Powojenne osadnictwo na terenie Gminy Człuchów na przykładzie miejscowości Kręspk” zostały opisane losy osób i rodzin, które na te tereny przybyli zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie mł. insp. Karol Dziemiańczyk opublikował książkę pod swoja redakcją, opowiadającą o powojennych losach mieszkańców okolic Człuchowa, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości Krępsk. Książka zawiera wiele ciekawostek historycznych oraz konkretne historie pierwszych powojennych mieszkańców Gminy Człuchów. Publikacja jest dedykowana pamięci pierwszych osadników.

Pomysł na napisanie książki jest ściśle związany z konferencją poświęconą zagadnieniu powojennego osadnictwa, która odbyła się 14 sierpnia 2021 roku, a której to organizatorem był także mł. insp. Karol Dziemiańczyk. Po konferencji, w której uczestniczyli lokalni historycy, przedstawiciele samorządów, muzeów oraz władz kościelnych, a także żyjący przedstawiciele fali powojennego osadnictwa, mł. insp. Karol Dziemiańczyk podjął się redakcji i publikacji poświęconej temu tematowi. „Słowo pisane przetrwa znacznie dłużej, niż słowo mówione. Biorąc pod uwagę trud, jaki włożyli pierwsi powojenni osadnicy w przywracanie tej ziemi polskiego charakteru oraz w zagospodarowanie tego terenu, należy się im pamięć i cześć. Dlatego też postanowiłem podjąć się napisania książki na ten temat”, powiedział Karol Dziemiańczyk. „Ponadto, pod moim przewodnictwem został powołany społeczny komitet budowy pomnika pierwszych osadników, który wkrótce powinien stanąć w Krępsku”, dodaje Dziemiańczyk.

Publikacja o powojennym osadnictwie na ziemi człuchowskiej, to kolejna książka o walorach i historii regionu autorstwa komendanta Dziemiańczyka.

  • Komendant prezentuje swoje publikacje
Powrót na górę strony