Wiadomości

Stosował przemoc wobec partnerki i groził spaleniem mieszkania. Dzielnicowy wydał mu nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania

Data publikacji 28.01.2022

Przez 14 dni do zajmowanego wspólnie z partnerką mieszkania nie będzie mógł zbliżać się stosujący przemoc wobec kobiety 26-latek, któremu dzielnicowy wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania. Policjant wykorzystał takie uprawnienie, aby zapewnić bezpieczeństwo kobiecie ze względu na ryzyko bezpośredniego zagrożenia jej życia i zdrowia ze strony mężczyzny.

W środę wieczorem policjanci zatrzymali podczas interwencji domowej w gminie Nowa Wieś Lęborska 26-latka, który stosował przemoc fizyczną wobec swojej partnerki i groźby pozbawienia jej życia.  Nietrzeźwy mężczyzna miał podduszać kobietę, a następnie oblać benzyną dywan i meble, twierdząc, że spali mieszkanie. Zatrzymanie miało charakter prewencyjny, służyło zapewnieniu bezpieczeństwa zgłaszającej, gdyż agresywne zachowanie 26-latka zagrażało jej życiu i zdrowiu. Policjanci sporządzili też formularz Niebieskiej Karty.

Przed umieszczeniem zatrzymanego w policyjnej celi mundurowi zawieźli go do lekarza, by stwierdzić czy nie ma ku temu przeciwwskazań. W przychodni, pomimo posiadania przy sobie maseczki ochronnej, mężczyzna w wulgarny sposób odmówił jej nałożenia. W związku tym policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 500 zł.

Wczoraj dzielnicowy skontaktował się z partnerką 26-latka i przeprowadził z nią szczegółowy wywiad odnośnie przemocy, jakiej doświadczyła ze strony zatrzymanego. Poczynione przez policjanta ustalenia wskazały na zasadność wydania mężczyźnie nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na odległość mniejszą niż 100 metrów.

26-latek został poinformowany o miejscach, w których może uzyskać tymczasowe schronienie. Dzielnicowy będzie kontrolował stosowanie się do wydanego nakazu i zakazu. Naruszenie któregoś z nich będzie skutkować sankcjami karnymi określonymi w art. 66b kodeksu wykroczeń, jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

14-dniowy czas obowiązywania nakazu lub zakazu może być w uzasadnionych przypadkach przedłużony przez sąd.

Powrót na górę strony