Wiadomości

Nakazy opuszczenia mieszkania i zakazy zbliżania się do jego najbliższego otoczenia dla podejrzanych o znęcanie się nad członkami rodziny

Data publikacji 18.01.2022

Lęborscy dzielnicowi wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania połączony z zakazem zbliżania się do jego najbliższego otoczenia 43-latkowi z gm. Cewice, który stosował przemoc wobec swojej żony w obecności ich dzieci. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty znęcania się nad kobietą. Dwa dni wcześniej taką samą procedurę zastosowali policjanci wobec 40-latka z Lęborka.

W ubiegły piątek policjanci zatrzymali w Lęborku nietrzeźwego 40-letniego mężczyznę, podejrzanego o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swojej żony i 12-letniej córki. Mundurowi wszczęli procedurę „Niebieskiej Karty” i po dokładnym rozpoznaniu sytuacji rodziny zadecydowali o wydaniu wobec sprawcy przemocy nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania na okres 14 dni, połączonego z zakazem zbliżania się do jego najbliższego otoczenia. Śledczy zgromadzili materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 40-latkowi zarzutów znęcania się nad członkami rodziny.

Podobna sytuacja miała miejsce dwa dni później na terenie gminy Cewice. Policjanci interweniowali wobec 43-latka, który w stanie nietrzeźwości (prawie trzy promile alkoholu w organizmie) bił i poniżał swoją żonę w obecności dzieci. Mundurowi zatrzymali agresywnego mężczyznę i osadzili w policyjnej celi. Jeszcze tego samego dnia z pokrzywdzoną skontaktował się dzielnicowy, który po szczegółowym wywiadzie zadecydował o wydaniu 43-latkowi nakazu opuszczenia domu i zakazu zbliżania się do najbliższego otoczenia. Wczoraj mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty znęcania się nad żoną. Prokurator zastosowaniu wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia mieszkania na trzy miesiące i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 30 metrów.

Policjanci mogą podjąć decyzję o 14-dniowej izolacji sprawcy przemocy niezależnie od tego czy w sprawie toczy się postępowanie karne. Dotyczy to sytuacji, w których konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpieczeństwa osobom dotkniętym przemocą. Przypominamy, że takie uprawnienia nadały Policji w grudniu 2020 roku przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Sprawca przemocy w obecności policjantów może zabrać z mieszkania jedynie przedmioty codziennego użytku i niezbędne do wykonywania pracy.  Nakaz i/lub zakaz obowiązują przez 14 dni i w uzasadnionych przypadkach mogą być przedłużone przez sąd.  Tracą moc wtedy, gdy wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

Od momentu nabycia takich uprawnień lęborscy policjanci wydali łącznie 27 nakazów opuszczenia mieszkania dla sprawców przemocy, połączonych z zakazami zbliżania się do mieszkania lub ich najbliższego otoczenia. W każdej takiej sytuacji rodziny zostały objęta procedurą „Niebieskiej Karty”. Podczas prowadzonych kontroli dzielnicowi dwukrotnie ustalili, że osoby wobec których wydano nakazy nie zastosowały się do tego obowiązku. To skutkowało wnioskami o ukaranie do sądu.

Powrót na górę strony