Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Prawie 30 tysięcy zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 16.12.2021

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na dobre wpisała się w społeczeństwo. Już ponad pięć lat istnieje możliwość korzystania z tego interaktywnego narzędzia i od początku jego funkcjonowania gdańscy policjanci otrzymali od mieszkańców Gdańska prawie 30 tysięcy zgłoszeń. Funkcjonariusze korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują te zagrożenia.

Wspomniana aplikacja od momentu jej uruchomienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy funkcjonariusze mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych przez internautów na terenie Gdańska zaliczyć można nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych czy przekraczanie dozwolonej prędkości.

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa gdańscy policjanci otrzymali od mieszkańców Gdańska prawie 29577 zgłoszeń i potwierdzili 14 490 z nich. Te miejsca zostały objęte nadzorem w celu usunięcia zagrożeń oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki zgłoszeniom internautów policjanci doprowadzili do rozwiązania wielu spraw, między innymi dzięki współpracy z zarządcami dróg wielokrotnie odnotowywano sukcesy związane np. z usunięciem czy zmianą nieprawidłowego oznakowania. Funkcjonariusze eliminowali przypadki nieprawidłowego parkowania. Ponadto wiele zgłoszeń dotyczyło kierujących, którzy nie stosowali się do znaków drogowych i przekraczali obowiązujące ograniczenia prędkości. Ich weryfikacją zajmowali się funkcjonariusze z gdańskiej drogówki. Kierowani w ten rejon policjanci, za popełnianie wspomnianego wykroczenia nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie oraz zatrzymywali prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. W wyniku analizy informacji nanoszonych na mapę wielokrotnie zatrzymywano sprawców przestępstw i wykroczeń, a następnie wyciągano wobec nich konsekwencje prawne.

Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko.

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłosić między innymi takie zagrożenia jak: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie, a jest ich łącznie 27. Można dodać samo zgłoszenie, ale zachęcamy do tego, aby opisać krótko występujący problem. Opis tekstowy może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Opcjonalnie można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Nanoszone na mapę zgłoszenia trafiają bezpośrednio do właściwych jednostek Policji. Tam - na ich podstawie - funkcjonariusze zajmujący się organizacją służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego, dzielnicowych oraz funkcjonariuszy właściwych do spraw nieletnich i patologii. Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Na miejscu policjanci weryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia, funkcjonariusze rozpoczynają czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia.

Funkcjonariusze zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Policjanci proszą o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony