Wiadomości

Policjanci przy współpracy z psychologiem Centrum Interwencji Kryzysowej zapobiegli próbie samobójczej

Data publikacji 24.11.2021

Na numer alarmowy zadzwoniła kobieta, mówiąc że popełni samobójstwo i nie chcąc wskazać miejsca swojego pobytu. Szybkie i skuteczne działanie lęborskiej służby dyżurnej, patrolowców i psychologa z Centrum Interwencji Kryzysowych zapobiegło możliwej tragedii.

Wczoraj po południu dyżurny lęborskiej Policji otrzymał zgłoszenie dot. kobiety w średnim wieku, która mówiła, że chce popełnić samobójstwo. Zdesperowana kobieta zadzwoniła pod numer alarmowy 112, informując o swoich zamiarach. Dzwoniąca nie chciała wskazać miejsca w jakim się znajduje, a logowanie jej telefonu na mapie było nieprecyzyjne. Wskazywało na to, że połączenie jest realizowane z okolic lęborskiego lub wejherowskiego powiatu. Wiedząc, że w tej sytuacji liczy się każda chwila, dyżurny niezwłocznie powiadomił funkcjonariuszy ze stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oraz pogotowie ratunkowe, stawiając te służby w stan gotowości. Kobieta w międzyczasie została przełączona do Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku, gdzie rozmawiała z psychologiem, któremu po jakimś czasie przekazała adres pod jakim się znajduje. Policjanci natychmiast pojechali we wskazane przez psychologa miejsce w powiecie lęborskim. Posesja, na terenie której znajdowała się potrzebująca pomocy był ogrodzony, a brama zamknięta. Mundurowi przeskoczyli przez ogrodzenie i dotarli do domu, w którym zastali roztrzęsioną kobietę. Sierż. Tomasz Syldatk oraz post. Jakub Baranowski nie dopuścili do tego by zrobiła sobie krzywdę i udzielili jej wsparcia psychicznego do czasu przyjazdu ratowników medycznych. Kobieta ze względu na swoje silne pobudzenie została przewieziona w asyście policjantów do szpitala, gdzie trafiła pod opiekę specjalistów.

Skuteczne działanie lęborskich policjantów i sprawna wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi służbami zapobiegły możliwej próbie samobójczej, a potrzebująca pomocy kobieta trafiła pod opiekę specjalistów. To już kolejna w tym półroczu sytuacja, w której asp. sztab. Daniel Pańczyszyn ze stanowiska kierowania lęborskiej Policji pomógł w ratowaniu ludzkiego życia. W sierpniu tego roku współdziałając z policjantami KGP, przyczynił się do ustalenia miejsca pobytu młodej kobiety, która okaleczyła się podczas transmisji na żywo w Internecie.

Pamiętaj, sytuacje kryzysowe są przemijające. Można zapobiec tragedii, wzywając pomoc. Jeśli widzisz, że Twój znajomy jest przygnębiony, zapytaj jak możesz mu pomóc, uczul jego bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie. Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację w której znajduje się potrzebujący pomocy. Pamiętaj, że w takich sytuacjach czas ma decydujące znaczenie.

Jeśli czujesz się przygnębiony, wiedz, że są instytucje, które będą służyć Ci pomocą. Skorzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak:

116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu w godz. 14:00 – 22:00,

116 111 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,

800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę,

22 484 88 01 – ITAKA Antydepresyjny Telefon Zaufania. Dyżury psychologów w pon. – wt. w godz. 15:00 – 20:00, środa i piątek w godz. 10:00 – 15:00 i niedziela w godz. 15:00 – 20:00. Dyżury psychiatrów w czwartek w godz. 16:00 – 21:00 i piątek w godz. 15:00 – 20:00

Informacje, gdzie szukać pomocy uzyskasz też na stronie https://stopdepresji.pl

Powrót na górę strony