Wiadomości

Nie bądź mroczny – bądź widoczny. Pamiętajmy, że odblaski ratują życie.

Data publikacji 14.10.2021

Bez względu na pogodę oraz warunki drogowe wielu z nas, każdego przemierza ulice, ścieżki rowerowe oraz chodniki naszych miast. Doskonale wiemy, że jesienią często zmieniają się warunki atmosferyczne, a dzień staje się coraz krótszy. Dlatego, by zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych, które zdecydowanie poprawiają naszą widoczność na drodze. Warto nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze, bo dzięki temu wspólnie możemy zapobiec niejednej tragedii.

Mimo wielu policyjnych działań informacyjnych, czy akcji profilaktycznych, w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba wypadków i kolizji z udziałem pieszych i cyklistów.

Właśnie pieszy – jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo na drodze i to on bardzo często staje się ofiarą tragicznych wypadków drogowych. Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa, do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych i rannych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze, a niejednokrotnie ratują im życie. Wobec tego pamiętajmy - nie bądźmy mroczni – bądźmy widoczni! Dajmy sobie wzajemną szansę na to, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Dlatego policjanci apelują do pieszych i rowerzystów. Noście odblaski, bo dzięki nim jesteście widoczni dla kierujących pojazdami z większej odległości.

Funkcjonariusze zwracają się również z apelem do kierujących autami. Zachowujcie szczególną ostrożność w rejonach szkół i przedszkoli, a także zbliżając się do przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Wcześnie zapadający zmrok, mokra i śliska nawierzchnia drogi oraz opadające liście z drzew często okazują się dla kierowców zdradliwe. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu i bacznie obserwować sytuację przed swoim autem oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów.

Dla poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa policjanci nagrali materiał wideo, w którym na konkretnych przykładach pokazują, jak ważną rolę odgrywają odblaski na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

  • policjantka prezentuje wyposażenie u dołu zdjęcia napis:czy  wiesz że odblaski ratują życie?
Powrót na górę strony