Wiadomości

Poszukiwany ENA w rękach sopockich policjantów

Data publikacji 04.10.2021

Sopoccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. 26-letni mieszkaniec Sopotu był poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości w związku z włamaniem do trzech aut i usiłowaniem ich kradzieży. Ponadto siadając za kierownicą auta złamał on sądowy zakaz kierowania pojazdami, który obowiązuje go do kwietnia 2024 roku oraz kierował pomimo wydanej decyzji o cofnięciu mu uprawnień do kierowania. Zatrzymany 26-latek czeka na decyzję sądu w policyjnym areszcie.

Wczoraj (03.10.2021 r.) po godz. 23.00 policjanci sopockiej drogówki będąc na Alei Niepodległości zauważyli jadącego ulicą kierowcę opla i natychmiast zatrzymali go do kontroli drogowej. Funkcjonariusze rozpoznali w kierującym poszukiwanego 26-letniego mieszkańca Sopotu, co do którego mieli też wiedzę, że ciąży na nim sądowy zakaz kierowania pojazdami.

Po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych policjanci potwierdzili, że zatrzymany do kontroli 26-latek od lipca 2021 roku jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. ENA wystawił za nim niemiecki wymiar sprawiedliwości za włamania do trzech aut na terenie tego kraju i próbę ich kradzieży. Według niemieckiego kodeksu karnego, za te przestępstwa mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto funkcjonariusze ruchu drogowego potwierdzili, że mężczyzna ma też sądowy zakaz kierowania pojazdami. Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Sopocie zakaz ten obowiązuje od kwietnia 2021 roku do kwietnia 2024 roku. Oprócz tego wobec 26-latka została również wydana decyzja administracyjna o cofnięciu mu uprawnień do kierowania.

Zatrzymany sopocianin z miejsca interwencji trafił do policyjnego aresztu, gdzie teraz czeka na decyzję sądu. Sopoccy policjanci wkrótce ogłoszą mu też zarzuty za przestępstwa, których dokonał na terenie Sopotu. Za złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami sprawcy grozi kara do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami to przestępstwo, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

  • policjanta stoi w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, za kratą , trzyma zatrzymanego mężczyznę
Powrót na górę strony