Wiadomości

Wspólne ćwiczenia policjantów ze strażakami

Data publikacji 24.09.2021

W czwartek 23 września na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach (p. gdański) policjanci wspólnie ze strażakami ćwiczyli prowadzenie działań związanych z wypadkami komunikacyjnymi z dużą ilością poszkodowanych. Tego typu przedsięwzięcia pozwalają doskonalić procedury i szlifować umiejętności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dla uczniów miejscowej szkoły, którzy uczestniczyli w ćwiczeniu i je obserwowali, była to też okazja na zdobycie cennej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w komunikacji.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek ochotniczych w czwartek 23 września uczestniczyli w ćwiczeniu, którego założeniem było prowadzenie działań na miejscu wypadku komunikacyjnego z dużą ilością poszkodowanych.

Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach (p. gdański). Scenariusz zakładał wypadek autobusu wiozącego młodzież, w którym uczestniczą też dwa auta osobowe i motocyklista. Duża ilość osób rannych wymagała od funkcjonariuszy wykazania się wiedzą i umiejętnościami w udzielaniu pierwszej pomocy. W następnej kolejności każda ze służb przystąpiła do swoich czynności. Policjanci, jak zwykle na miejscu zdarzenia drogowego ustalali wstępnie jego przebieg i zabezpieczali ślady. Wykonywali oględziny pojazdów, miejsca zdarzenia i sporządzali szkic sytuacyjny oraz zdjęcia. Tego typu zdarzenie wymaga doskonałej koordynacji działań oraz znajomości procedur, w czym niewątpliwie pomagają ćwiczenia.

Osobami, które „grały role” poszkodowanych byli wybrani uczniowie najstarszych klas miejscowej szkoły podstawowej. Ich koledzy i koleżanki mieli okazję obejrzeć „na żywo”, jak przebiegają działania służb na miejscu wypadku, co niewątpliwie stanowiło lekcję odpowiedzialności na drodze.

Po zakończeniu ćwiczeń policjanci i strażacy w spotkaniach z młodzieżą dzielili się swoją wiedzą w zakresie m.in. przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy.

Jest to kolejne tego typu ćwiczenie. Strażacy i policjanci z powiatu gdańskiego cyklicznie organizują szkolenia, które podnoszą poziom ich wiedzy i umiejętności, co wprost przekłada się na jeszcze lepsze działania na miejscu różnego rodzaju zdarzeń.

  • policjanci i strażacy podczas ćwiczeń
  • policjanci i strażacy podczas ćwiczeń
  • policjanci i strażacy podczas ćwiczeń
Powrót na górę strony