Wiadomości

Dzielnicowy, czyli Twój człowiek w Policji

Data publikacji 21.09.2021

Bycie dzielnicowym to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Odpowiedź na pytanie, co robi dzielnicowy, kim jest i jakie ma obowiązki, z pozoru wydaje się prosta. Większość z nas powiedziałaby, że jest policjantem, a jego służba polega na zwalczaniu przestępczości. Jednak ze stanowiskiem dzielnicowego związane są o wiele bardziej złożone obowiązki.

Służba dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania. Przyjęło się mówić, że dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, który jest blisko społeczeństwa. Nie każdy funkcjonariusz odnajdzie się w pracy na tym stanowisku i nie każdy sprosta zadaniom i oczekiwaniom stawianymi przed dzielnicowym. Służba ta bowiem wiąże się nie tyle z zatrzymywaniem przestępców, czy karaniem sprawców wykroczeń, ile z pomocą niesioną drugiemu człowiekowi. Realizując rządowy program „Dzielnicowy bliżej nas” większą część służby dzielnicowi spędzają w swojej swoim rejonie służbowym, gdzie poświęcają swój czas na rozmowy z mieszkańcami, młodzieżą, pedagogami, dyrekcją szkół, czy rodzicami uczniów. Rozwiązują sąsiedzkie konflikty, udzielają pomocy ofiarom przestępstw i przemocy w rodzinie oraz udzielają podstawowych porad prawnych i przeciwdziałają zjawiskom sprzyjającym popełnianiu przestępstw lub wykroczeń. W okresie walki z koronawirusem dzielnicowi każdego dnia kontrolują też osoby objęte kwarantanną domową i reagują na ujawnione nieprawidłowości.

Do dzielnicowych można zwrócić się o pomoc w granicach kompetencji Policji lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Zbierają oni informacje co do oczekiwań mieszkańców, pomagają w rozwiązywaniu problemów oraz wdrażają niezbędne działania do poprawy bezpieczeństwa w podległym rejonie. Nie wyróżniają się spośród innych policjantów ani umundurowaniem, ani wyposażeniem czy też uzbrojeniem. Podobnie posiadają pełne kompetencje przysługujące każdemu policjantowi. Jednak z racji wykonywanych zadań dzielnicowi są policjantami posiadającymi odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe.

W Sopocie obecnie jest 9 dzielnicowych, a każdy z nich ma swój rejon służbowy. Pamiętajmy, że kontakt z dzielnicowym możemy nawiązać osobiście, telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej. Informacje dotyczące sopockich dzielnicowych i ich rejonów znajdziemy w mobilnej bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda” i na stronie internetowej www.sopot.policja.gov.pl w zakładce „DZIELNICOWY”.

Dane kontaktowe sopockich dzielnicowych:

http://bip.sopot.kmp.policja.gov.pl/109/twoj-dzielnicowy/34629,Dzielnicowi-rejonow-I-IX.html

  • dzielnicowi z Sopotu
Powrót na górę strony