Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 01.09.2021

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży policjanci z gdańskiej drogówki rozdawali dziś odblaski w rejonach szkół.

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego dzisiaj funkcjonariusze gdańskiej drogówki już od rana rozdawali uczniom odblaski, zachęcając do ich stosowania. Początek roku szkolnego to czas, w którym należy się liczyć ze zwiększeniem natężenia ruchu pieszych i pojazdów w okolicach szkół. Dlatego też policjanci obejmą szczególnym nadzorem drogi w rejonie gdańskich szkół. Funkcjonariusze zwrócą uwagę między innymi na prędkość kierowców oraz omijanie i wyprzedzanie w rejonie przejść. Będą również obserwować zachowanie się pieszych na drodze. Celem tych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i przypomnienie kierowcom o rozpoczęciu roku szkolnego i zachowaniu przez nich szczególnej ostrożności przede wszystkim w rejonie szkół.

We wrześniu zacznie się kolejny rok szkolny, a w pobliżu szkół i na drogach do nich pojawią się dzieci, młodzież, które pojedynczo lub w grupach będą korzystać z przejść dla pieszych, poboczy, jezdni oraz środków komunikacji. Pamiętajmy, aby droga ta była bezpieczna. Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest jednym z zadań dla rodziców, opiekunów, policji, a także organizacji i instytucji mających na celu dobro i bezpieczeństwo dziecka. Aby zapobiegać niebezpieczeństwu, jakie może spotkać dziecko w drodze do szkoły, należy przestrzegać pewnych zasad oraz przepisów ruchu drogowego.

Zasady bezpieczeństwa dzieci na drodze:

 

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.

 

2. Jeśli nie ma chodnika, idź poboczem lewej strony jezdni.

 

3. Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną. Pamiętaj, zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej, stań przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewni się, czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny, że nie nadjeżdża żaden samochód, możesz przejść przez jezdnię.

 

4. Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło i jesteś na pasach.

 

5. Nie należy przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

 

6. Ważne jest, aby uczniowie nosili elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach, czy częściach ubioru zewnętrznego.

 

7. Jeśli uczniowie dojeżdżają busem czy autobusem do szkoły, NIGDY nie wolno wychodzić na jezdnię zza samochodu.

 

8. Wybierając drogę do szkoły, wybierz najbezpieczniejszą, unikaj miejsc niebezpiecznych, takich jak przejście przez tory kolejowe, kładki w pobliżu wykopów.

 

Rady dla rodziców:

 

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.

2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).

3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.

4. Dowożąc dziecko do szkoły w wieku do 12 roku życia, pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.

5. Dowożąc dziecko do szkoły, należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

 

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu! Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

  • Policjanci rozdają odblaski w pobliżu szkoły i przejść dla pieszych
  • Policjanci rozdają odblaski w pobliżu szkoły i przejść dla pieszych
  • Policjanci rozdają odblaski w pobliżu szkoły i przejść dla pieszych
  • Policjanci rozdają odblaski w pobliżu szkoły i przejść dla pieszych
Powrót na górę strony