Wiadomości

Mundurowi pracowali na miejscu znalezienia niewybuchu

Data publikacji 18.06.2021

Niecodzienną akcję przeprowadzali wczoraj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim w związku ze znalezionym w centrum miasta niewybuchem. Mundurowi ewakuowali sąsiednie budynki, biura i urzędy oraz wstrzymali ruch na pobliskich ulicach. Ta zorganizowana na wielką skalę akcja, została przeprowadzona po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i osobom przebywającym w zagrożonej strefie, podczas podejmowania ładunku przez saperów.

Blisko 120 policjantów, funkcjonariusze straży miejskiej i mundurowi z aresztu śledczego przeprowadzili wczoraj wspólne działania w centrum Starogardu Gdańskiego. Były one spowodowane odnalezieniem bomby lotniczej z okresu II Wojny  Światowej. Ten niebezpieczny ładunek został znaleziony podczas prac ziemnych na placu budowy. Policjanci, bezpośrednio po otrzymaniu zgłoszenia w tej sprawie zabezpieczyli znalezisko przed dostępem osób postronnych, wstrzymali dalsze prace oraz powiadomili saperów.

 

Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w zagrożonej strefie, już od wczesnych godzin porannych mundurowi rozpoczęli ewakuację pobliskich budynków, biur i urzędów. Wszystko po to, aby saperzy mogli w bezpieczny sposób podjąć znaleziony niewybuch. Po zabezpieczeniu skorodowanego i niebezpiecznego ładunku, policjanci przepilotowali saperów do granicy administracyjnej powiatu.

 

Tym razem nie były to ćwiczenia, a skoordynowana, wspólna akcja kilku służb, której celem było zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dla wielu osób. Do tej pory w Starogardzie Gdańskim odbywały się działania na podobną skalę, lecz były to jedynie ćwiczenia, których celem było wypracowanie prawidłowych form współpracy w zakresie przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym. Wczorajsza akcja pokazała, że służby sprawnie  poradziły sobie z występującym w centrum miasta zagrożeniem.  Już po kilku godzinach od rozpoczęcia akcji ruch na sąsiednich ulicach został przywrócony, a mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów.

 

Policja apeluje: jeśli znajdziemy niewybuchy lub niewypały, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać ani przenosić. Należy jak najszybciej powiadomić o takim znalezisku najbliższą jednostkę Policji. Porozmawiajmy na ten temat z naszymi dziećmi i uświadommy im zagrożenia związane ze znalezieniem takich niebezpiecznych przedmiotów.

  • policjanci zabezpieczają miejsce znalezienia niewybuchu
  • policjanci zabezpieczają miejsce znalezienia niewybuchu
  • policjanci zabezpieczają miejsce znalezienia niewybuchu
  • policjanci zabezpieczają miejsce znalezienia niewybuchu
  • policjanci zabezpieczają miejsce znalezienia niewybuchu
Powrót na górę strony