Przed nami upalny weekend. Policjanci apelują do kierowców! - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Przed nami upalny weekend. Policjanci apelują do kierowców!

Data publikacji 17.06.2021

Przed nami upalny weekend i wielu kierowców wraz ze swoimi rodzinami ruszy w podróż. Warto więc przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz przytoczyć kilka faktów, które w głównej mierze odnoszą się właśnie do kierujących pojazdami.

Ruszając w podróż, powinniśmy sprawdzić stan techniczny samochodu. Przede wszystkim sprawność hamulców, stan akumulatora, oświetlenie zewnętrzne pojazdu, stan opon oraz ciśnienie powietrza w kołach. Należy pamiętać o apteczce, atestowanej gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym. Komplet zapasowych żarówek do naszego samochodu też może się przydać. Uzupełnijmy również zbiornik na płyn do spryskiwaczy. Przed drogą, szczególnie tą dalszą powinniśmy być wypoczęci. Uwaga z obfitym i ciężkostrawnym jedzeniem, które może wywołać senność za kierownicą. Jeżeli prowadzisz nocą, krótkie drzemki w bezpiecznym miejscu postojowym powinny cię zregenerować.

 

Co do wypadków, to ich główną przyczyną jest nadmierna prędkość. Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr, a niebezpieczne zachowanie kierowców przed przejściem dla pieszych to z kolei główna przyczyna potrąceń pieszych. W każdym z wymienionych faktów, człowiek – kierujący pojazdem odgrywa kluczową rolę. To od niego zależy bowiem, jak będzie wyglądać podróż, a przede wszystkim, czy uda się bezpiecznie dotrzeć do celu.

 

Jeżeli powyższe zachowania uzupełnimy o kolejne fakty, że w weekendy dochodzi do największej liczby wypadków, wśród skrzyżowań najbardziej niebezpieczne są te z drogą podporządkowaną, a najwięcej osób ginie na głównych ciągach komunikacyjnych to wyłania nam się obraz najczęściej występującego wypadku na polskich drogach.

 

Warto podkreślić, że rola policjantów nie ogranicza się wyłącznie do ujawniania wykroczeń i eliminowania niebezpiecznych zachowań, ale także do zapewnienia płynności ruchu oraz udzielania pomocy w razie zaistnienia takiej potrzeby. Przed wyjazdem oraz powrotem z weekendu policjanci apelują do kierowców o rozsądek, wyobraźnię, unikanie ryzykowanych zachowań oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów.