Puck-Uwaga kierowcy! Uwaga motocykliści! - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Puck-Uwaga kierowcy! Uwaga motocykliści!

Data publikacji 10.06.2021

Ruszył sezon motocyklowy. Na drogach można zauważyć coraz więcej osób poruszających się jednośladami Jazda na motocyklu wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Policjanci apelują do kierowców samochodów oraz fanów „dwóch kółek” o wzajemny szacunek, rozwagę i bezpieczną jazdę.

Wraz z wiosną coraz więcej osób przesiadło się z auta na motocykle. Niestety początek sezonu motocyklowego to również okres, gdy często dochodzi do zdarzeń drogowych, niekiedy tragicznych w skutkach, z udziałem kierowców jednośladów, nie zawsze z ich winy.

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, ale także o zachowaniu wzajemnego szacunku na drodze. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

 

Motocyklista, podobnie jak rowerzysta czy pieszy, jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, który nie posiada karoserii ochronnej, minimalizującej uszkodzenia ciała w przypadku wypadku drogowego. Kierowcy samochodów osobowych często nie zauważają jednośladów przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach, a także wymuszają pierwszeństwo przejazdu.

 

Apelujemy o ostrożność i rozwagę. Co istotne, apel ten kierujemy nie tylko do motocyklistów, ale do wszystkich korzystających z dróg. Życzliwość, uprzejmość, ostrożność – to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno motocykli i samochodów. Bądźmy ostrożni, tak aby tegoroczny tragiczny bilans ofiar wśród motocyklistów był zerowy!

 

Zasady bezpiecznego zachowania dla kierowców samochodów:

- Myśl o motocyklu jak o człowieku, nie pojeździe

- Rozglądaj się uważnie, szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo

- Zachowaj dystans od motocykla

- Uważaj na motocykle i motorowery wiozące pasażerów

- Udostępnij miejsce na wygodne manewrowanie na boki

- Pamiętaj: motorowerzyści to często nieletni i niedoświadczeni kierowcy!

 

Jadąc motocyklem lub skuterem musimy pamiętać o zachowaniu następujących zasad bezpieczeństwa:

- Dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach

- Nie jedź slalomem między pojazdami

- Zawsze zakładaj kask ochronny,

- Pamiętaj o odzieży ochronnej - niedopuszczalna jest jazda w krótkich spodenkach, klapkach i bez kasku,

- Zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu drogowego,

- Nie przeceniaj swoich umiejętności, nie ryzykuj na drodze, nawet niegroźna kolizja czy wywrotka grozi utratą zdrowia lub życia

 

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Bez względu więc na to, jaki środek transportu wybierzemy, na drodze zawsze powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Wszyscy chcemy przecież tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.