Wiadomości

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na drodze

Data publikacji 21.05.2021

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj wieczorem na ul.Nowatorów. Pracujący na miejscu mundurowi wstępnie ustalili, że 48-letni kierowca motocykla na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z mazdą. Pomimo prowadzonej reanimacji 48-letni motocyklista zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na drodze.

Wczoraj wieczorem policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na ul. Nowatorów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 48-letni motocyklista, jadąc ul. Nowatorów w kierunku ul. Słowackiego, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z jadącym samochodem marki mazda. Pomimo prowadzonej reanimacji kierowca motocykla zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce wypadku oraz z uwagi na powstałe utrudnienia wyznaczyli objazdy i kierowali ruchem. Pod nadzorem prokuratora mundurowi przeprowadzili oględziny, zbierali ślady oraz ustalali świadków zdarzenia. W policyjnych działaniach brał udział biegły specjalista medycyny sądowej. Na miejscu pracował także technik policyjny, który wykonał dokumentację fotograficzną. Sprawdzona została również trzeźwość kierującego mazdą, mężczyzna był trzeźwy. Teraz sprawą wypadku zajmą się śledczy, którzy dokładnie będą wyjaśniać wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci przypominają i apelują!

Od wielu lat motocykle są bardzo popularnym środkiem transportu. Jazda na motocyklu to często pasja i ogromna frajda. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest odzież ochronna, tj. kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask. Na bezpieczeństwo motocyklistów, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki.

Motocyklisto

• dostosuj prędkość do warunków ruchu,

• zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,

• obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników, patrz w lusterka,

• pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu.

Kierowco samochodu:

• zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać,

• patrz w lusterka – pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu,

• obserwuj drogę,

• dawaj motocyklistom przestrzeń do zmiany pasa ruchu i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać.

Te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

  • motocykl po wypadku
Powrót na górę strony