Policyjny podcast

„Rozmowy z blondynką …ale o Policji” - pomorska Policja w podcastach

Tematyczny, zawsze dostępny, słuchasz gdzie chcesz i kiedy chcesz. Istnieje ich wiele rodzajów, ale łączy jedna idea – wykorzystanie dźwięku w celu przekazania wartościowych informacji lub opowiedzenia konkretnych historii. Pomorska Policja  jest dostępna na Facebooku, Instagramie, Tik Toku i Twitterze, więc nie powinno być zaskoczeniem to, że tworzymy podcasty.

Chciałabym zaprosić do kolejnej formy zapoznawania z tajnikami służby. Właśnie poprzez możliwość słuchania rozmów z ciekawymi ludźmi, dla których służba w Policji, to coś więcej. Tę audycję proponuję naszym sympatykom, policjantom, którzy są w służbie od lat, ale również, a może przede wszystkim osobom, które chciałyby wstąpić do naszej formacji.

Podcasty są dostępne poniżej, można je pobrać i odtworzyć w dowolnej chwili, ale można je również znaleźć m.in. na popularnej oraz darmowej platformie cyfrowej Spotify. Kolejne odcinki będą pojawiąć się cyklicznie, raz na kwartał.

Jesteś naszym obserwatorem w mediach społecznościowych? Przeglądasz nasze posty, relacje i rolki na Facebooku i Instagramie? Czytasz nasze Tweety? Czyli jesteś na bieżąco - to świetnie. Zapraszam Cię zatem do słuchania moich podcastów, na pewno się nie zawiedziesz. Do usłyszenia!

mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk

z Zespołu Prasowego

Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

 


Odcinek 9. policyjnego podcastu:

 

W 9. odcinku podcastu Rozmowy z blondynką …ale o Policji, rozmowa z Adamem, funkcjonariuszem Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, o zawodzie pełnym wyzwań, ale dającym również wiele satysfakcji. Bo to do zadań tych policjantów należy rozwiązywanie najbardziej skomplikowanych i niekiedy tragicznych spraw.  Praca w tym wydziale wymaga wielu predyspozycji i umiejętności. Bardzo ważna jest dokładność w zbieraniu oraz analizowaniu dowodów, śladów i informacji, ale również logiczne myślenie, dedukcja, umiejętność wnioskowania i rozwiązywania tajemniczych zagadek i problemów. Służba w wydziale kryminalnym to również wykazywanie się ponadprzeciętną cierpliwością, nie poddawanie się trudnościom i nieustanne szukanie nowych tropów. W ich pracy nieodłączna jest także rozmowa z ludźmi, takimi jak świadkowie, podejrzani, ofiary, eksperci, czy przedstawicieli różnych instytucji, oraz psychologiczne podejście, które pomaga w rozpoznawaniu emocji, motywów i zachowań ludzi. Odporność na stres, wytrzymałość psychiczna, radzenie sobie z presją, niepewnością i ryzykiem, z tym muszą radzić sobie każdego dnia.

 


Odcinek 8. policyjnego podcastu:

Marzeniem wielu dzieci jest zostanie policjantem, strażakiem czy ratownikiem medycznym, ale jest to częstokroć marzenie także dorosłych. Droga do wykonywania tych zawodów nie jest łatwa i dlatego też wielu weryfikuje swoje plany. W 8 odcinku podcastu rozmowa z mł. asp. Damianem Chamier Gliszczyńskim, funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Bytowie, który potrafi i przede wszystkim chce łączyć te wszystkie role.

Służba w mundurze policyjnym, strażackim czy ratownika medycznego, ale też każdym innym, to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Każdy z tych zawodów wiąże się z siłą, odwagą i determinacją, każdy również daje szerokie możliwości. Jak można je łączyć i dawać stuprocentową jakość? Czym jest ścieżka kariery zawodowej policjanta ? Tego i wielu innych ciekawych informacji dowiedzieć się można z rozmowy z osobą, która pomaganie ma we krwi, a której sercu najbliższa jest Policja.  Wybierając policyjną drogę, nie przestał realizować swojej pasji.


Odcinek 7. policyjnego podcastu:

 

Urzekające w pracy nadkom. Pawła Smolińca jest to, że oprócz ogromu zadań służbowych oraz obowiązków wynikających z zakresu zadań na stanowisku dowódcy pododdziału kontrterrorystycznego Policji, znajduje czas na realizowanie się w sporcie i spełnianie swoich pasji, ale przede wszystkim na to, by dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi ludźmi. Odnosił wielkie sportowe sukcesy, był kilkukrotnym medalistą zawodów Pucharu Świata, kilkunastokrotnym medalistą mistrzostw Polski. W 2003 roku uczestniczył w mistrzostwach świata seniorów, oraz mistrzostwach Europy. Aktualnie swoje ambicje przelewa na prowadzony wspólnie z żoną-olimpijką, klub sportowy judo, w którym podopiecznymi są m.in. dzieci z niepełnosprawnościami.

Chcesz zostać kontrterrorystą, zastanawiasz się czy wymagana jest wyjątkowa sprawność fizyczna i psychiczna oraz jakie należy spełnić warunki ? Posłuchaj 7. odcinka Rozmów z blondynką ...ale o Policji, tym razem gościem podcastu jest Dowódca SPKP w Gdańsku nadkom. Paweł Smoliniec kontrterrorysta i sportowiec, którego pasją jest judo i pomaganie.


Odcinek 6. policyjnego podcastu:

 

W 6. odcinku policyjnego podcastu, Natalia - policjantka jednego z najmłodszych wydziałów komendy wojewódzkiej, która służbę w Policji pełni od 11 lat. Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób powołany został w grudniu ubiegłego roku, a przed pracą w nim realizowała się w wydziale kryminalnym i to charakterystyka pracy w pionie kryminalnym sprawia, że nazwisko Natalii pozostaje anonimowe.

Sprawy poszukiwawcze nie są spektakularne, często nie mówi się o nich w mediach. Ustalenie miejsc ukrywania się podejrzanych o dokonanie przestępstw lub osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości wymaga ogromnego zaangażowania policjantów i wielu innych służb. Ogromnej ilości czasu i sił wymagają także sprawy zaginięć. Policjanci - poszukiwacze, dla których nie ma miejsc, których sprawdzać nie trzeba, to specjaliści w swojej dziedzinie, ich praca jest wielowątkowa, a najbardziej liczy się czas.

Poszukiwacze tropią groźnych przestępców, poszukują osób starszych, które się zgubiły,  zaginionych dzieci, a także osób, których życie i zdrowie jest realnie zagrożone - a w takich sytuacjach czas gra największą rolę. Najważniejszym ich celem jest odnalezienie zaginionego całego i zdrowego, uratowanie niedoszłemu samobójcy życia, czy zatrzymanie poszukiwanego, który od dłuższego czasu się ukrywał i postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości. W swojej pracy współpracują z wieloma osobami i służbami, wykorzystują nowe technologie ale i popularne już drony, czy psy tropiące. Ruiny, kanały, zarośla – wejdą wszędzie i sprawdzą każde miejsce. Swoje sprawy prowadzą do skutku - odnalezienia zaginionego czy poszukiwanego. Zdarzają się również takie, które kończą się dla policjantów w najgorszy sposób, czyli odnalezieniem zwłok.


Odcinek 5. policyjnego podcastu:

Co takiego magnetyzującego jest w policyjnych misjach zagranicznych? Obietnica przeżycia przygody, niesienia pomocy, poznania ludzi z całego Świata, ich kultury, kuchni, obyczajów…  Od czego osoba, której marzeniem jest wyjazd na misję powinna zacząć swoje przygotowania ? Co zastanie po przylocie na miejscu? Tego oraz wielu innych informacji można dowiedzieć się z 5. odcinka podcastu i  rozmowy z mł. insp. Hanną Kowalewicz- Pełnomocnikiem ds. Ochrony Praw Człowieka KWP w Gdańsku, która 2,5 roku spędziła na misjach poza granicami kraju.

„Pomimo, że byłam członkinią plutonu logistycznego, obowiązywało mnie takie samo szkolenie jak plutony bojowe, w tym działania pododdziałów zwartych, posługiwanie się wszystkimi jednostkami broni jakie były na wyposażeniu JSPP. Nie ma znaczenia w jakim plutonie jesteś. Po pierwsze jesteś policjantem/ką, a to jest służba. Musisz umieć robić wszystko, bo nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach sytuacja będzie od ciebie tego wymagać. Nie ma też taryfy ulgowej, bo jesteś kobietą”.

Z wykształcenia ekonomistka, która jako młoda policjantka biegle posługiwała się językiem angielskim i szukała pomysłu na siebie. Na początku swojej służby w Policji podczas szkolenia poznała obecnego Prezesa Stowarzyszenia Weteranów poza Granicami RP, który opowiedział o swoich doświadczeniach w służbie i życiu „misyjnym” co zaowocowało pomysłem wyjazdu na misje.


Odcinek 4. policyjnego podcastu:

Ślady, które zabezpieczone zostały kilkanaście lat temu na miejscu przestępstwa poddawane są nowoczesnym i innowacyjnym badaniom w laboratoriach kryminalistycznych, wyposażonych w sprzęt powstały dzięki najnowszym technologiom. Wynikami z ich analiz dysponują śledczy, którzy na nowo zgłębiają akta spraw zamkniętych, sięgają po dotąd niestosowane metody i doprowadzają do ich rozwiązania. Zatrzymanie i skazanie prawomocnym wyrokiem sprawcy, który przez wiele lat unika kary za swój czyn, daje mocny sygnał nieuchronności odpowiedzialności za popełnione czyny i poczucia sprawiedliwości.

Dla podinsp. Pawła Mrozowskiego policjanta z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych, który jest gościem 4 odcinka Rozmów z blondynką …ale o Policji, tzw. „Archiwum X”, to jak sam mówi: „ostatnia nadzieja dla tych, którzy stracili wszelką nadzieję. Dla mnie to niestety też ogromna rysa na psychice, to rozpacz i żałoba ludzi, którzy stracili najbliższych, to sny o tych, których zabito i tym co się wokół tych spraw dzieje. To coś co noszę w sobie od wielu lat, to miejsca, które zamiast kojarzyć mi się z zabytkami, walorami przyrodniczymi, kojarzą mi się tylko ze sprawami i nazwiskami ofiar. To również wyzwanie i nauka, bo jak okazuje się na kanwie tych starych spraw uczymy się korzystając z wszelkich innowacji naukowych, to także możliwość poznania wspaniałych ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami nauk, którzy dzięki swej pasji i zaangażowaniu wspomagają nas. Archiwum X to obserwatorium, to pole do popisu ludzkiego umysłu, sprawdzania własnej percepcji i wdrażania idei i, czasem wydawałoby się, banalnych pomysłów”.

Rozmowa z pasjonatem tej pracy, człowiekiem, który w każdą sprawę wkłada maksymalne zaangażowanie i cząstkę siebie - policjantem od rozwiązywania spraw beznadziejnych.

 


Odcinek 3. policyjnego podcastu:

„Mój syn zginął w wypadku samochodowym”, „ moja córka była ofiarą pijanego kierowcy”, „moja mama zmarła, bo inny kierowca jechał zbyt szybko”. Tak zaczyna się wiele rodzinnych tragedii, ale czy musi? Na polskich drogach, każdego dnia ginie średnio 7 osób, a każda śmierć to dramat żon, mężów, matek, ojców i dzieci…

Jak w zderzeniu z takimi sytuacjami radzą sobie policjanci, którzy jako pierwsi docierają na miejsce wypadku? W pracy przy wypadkach drogowych, policjanci mierzą się z sytuacjami, do których nie da się przygotować, z którymi nie da się oswoić. Często również mają okazję widzieć to czego inni nie zobaczą nigdy w swoim życiu z czym, nie pracując w Policji, nie będą mieli okazji się zetknąć.

O tym i o własnych doświadczeniach z pracy policjanta ruchu drogowego rozmawiałam z nadkom. Zbigniewem Korytnickim. Osobą o niesamowitym głosie i charyzmie, a przede wszystkim, doświadczonym policjantem, specjalistą w swoim fachu. Z „drogówką” związany od 1996 roku, czyli od momentu wstąpienia do służby w Policji. Na stanowisku kierowniczym jako Zastępca i Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przepracował 13 lat. Od 2022 roku na stanowisku zastępcy komendanta w kartuskiej jednostce. Wielokrotnie w swojej pracy na tzw. ulicy spotykał się ze zdarzeniami tragicznymi, ze śmiercią.


Odcinek 2. policyjnego podcastu:

Policjanci otrzymują zgłoszenie - ktoś znajduje ciało. Na miejscu zbrodni brak jakichkolwiek świadków… to właśnie w tym momencie do akcji wkracza technik kryminalistyki. To on musi poszukać śladów, połączyć w jedną całość. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że praca policjantów na miejscu zbrodni nie jest taka jak przedstawiane jest to w produkcjach o tematyce kryminalnej. Rzeczywistość tak nie wygląda. Ślady biologiczne w postaci krwi są najczęściej zabezpieczanymi na miejscu zdarzenia śladami w przypadku przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.  Analiza śladów krwawych jest dziedziną wykorzystującą wiedzę m.in. z zakresu biologii, fizyki i matematyki. Właściwa interpretacja mechanizmu powstawania plam krwi okazuje się bardzo przydatna w przypadku weryfikacji różnych wersji zdarzeń, a także w sprawach, w których kwestionowana jest przyczyna śmierci.

Asp. sztab. Mariusz Kozian, jako certyfikowany specjalista z zakresu analizy plam krwawych jest osobą posiadającą ogromną wiedzę i umiejętności do prawidłowego ich ujawniania  i zabezpieczenia na miejscu zdarzenia. Wynika to m.in. z jego uporu oraz zaangażowania, a także 30 letniego doświadczenia zdobytego podczas pracy w Policji.


Odcinek 1. policyjnego podcastu:

Zawód policjanta to wyzwanie, a jednocześnie marzenie wielu młodych ludzi. Z pewnością jest to ciekawa praca, w której możesz znaleźć miejsce dla siebie, a Twoje umiejętności i zdobyta wiedza pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa obywateli. Bycie policjantem to ogromne wyzwanie, zaszczyt, ale przede wszystkim codzienna satysfakcja z pełnionej służby. 

Jeżeli jesteś młodym człowiekiem, z pasjami, który chce pomagać ludziom i stać na straży ich bezpieczeństwa Policja jest idealnym wyborem zawodowym dla Ciebie. Każdy z nas jest inny, każdy jest niezbędnym ogniwem dbającym o bezpieczeństwo. 

Gościem 1. odcinka policyjnego podcastu jest kom. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a zarazem członek zespołu powołanego do promocji doboru do służby w pomorskiej Policji.


Powrót na górę strony