Wiadomości

Pierwsza prezentacja działania systemów tworzonych w ramach międzynarodowego projektu „ANITA"

Data publikacji 18.02.2021

„ANITA - Zaawansowane narzędzia do walki z nielegalnym handlem w Internecie” wzbudziła spore zainteresowanie funkcjonariuszy Wydziałów Dochodzeniowo-Śledczego i do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy wskazali ponadto bardzo dużą praktyczność przedstawianych aplikacji i potrzebę ich implementacji w codziennej pracy.

W dniu 2 lutego 2021 roku, asp. Łukasz Matysiak z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Gdańsku, łącząc się w ramach telekonferencji z przedstawicielami konsorcjum projektu ANITA, poprowadził warsztaty, których celem było prezentacja możliwości wykrywczych i analitycznych narzędzi tworzonych dla organów ścigania, składających się na platformę do walki z cyberprzestępczością. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku uczestniczą w wielu projektach międzynarodowych, których celem jest doskonalenie pracy organów ścigania. W roku 2018 zainicjowany został projekt ANITA, w ramach którego współpracują instytucje porządku publicznego z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Bułgarii i Serbii oraz firmy i instytucje tworzące oprogramowanie i aplikacje komputerowe z Włoch, Belgii, Holandii i Francji. Trzy główne obszary działań to walka z nielegalnym handlem bronią, narkotykami, dopalaczami i lekami oraz z finansowaniem terroryzmu. Pandemia wirusa Sars-Cov-2 nie zatrzymała jego prac, które na kilka miesięcy przed zakończeniem projektu doprowadziły do stworzenia aplikacji służących do:

  • analizy wielkich ilości danych w postaci np. zdjęć i plików video pod kątem ich przydatności dowodowej,

  • tłumaczeń multijęzykowych z uwzględnieniem slangu przestępczego,

  • zamiany nagrań audio na tekst w wielu językach,

  • analizy nagrań audio pod kątem wyszukiwania pożądanych treści,

  • analizy wielkiej ilości danych online - również z uwzględnieniem deep i darknetu na potrzeby prowadzonych spraw operacyjnych i procesowych z zachowaniem właściwej procedury zabezpieczania dowodów cyfrowych.

Na pytania uczestników odpowiadał nie tylko funkcjonariusz Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością, ale autorzy aplikacji i przedstawiciele podmiotów zaangażowanych w projekt z Holandii i Włoch. Wszystkie założenia i zadania w czasie warsztatów wykonywane były po zalogowaniu do zintegrowanej platformy umożliwiającej dostęp do wszystkich narzędzi oraz gromadzącej zebrane materiały w poszczególnych sprawach lub wątkach.

Bezpośrednio w prace przy projekcie zaangażowani są funkcjonariusze i pracownicy Zespołu Funduszy Pomocowych oraz Wydziałów Dochodzeniowo-Śledczego i do walki z Cyberprzestępczością KWP w Gdańsku. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z:

nadkom. Arkadiusz Radomski arkadiusz.radomski@gd.policja.gov.pl,

asp. szt. Łukasz Matysiak lukasz.matysiak@gd.policja.gov.pl,

asp. szt. Iwona Glińska iwona.glinska@gd.policja.gov.pl

lub w źródłach internetowych:

https://www.anita-project.eu,

https://www.facebook.com/ANITA-Project-101461887937212,

https://twitter.com/anitaproject.

 

  • Na zdjęciu widoczna jest pierwsza prezentacja działania systemów tworzonych w ramach międzynarodowego projektu „ANITA"
  • Na zdjęciu widoczna jest pierwsza prezentacja działania systemów tworzonych w ramach międzynarodowego projektu „ANITA"
Powrót na górę strony