Wiadomości

Policjanci apelują o stosowanie się do obostrzeń w związku z koronawirusem

Data publikacji 16.10.2020

Od 10 października br. w całym kraju wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Od soboty 152 powiaty wejdą do czerwonej strefy, w tym powiat tczewski. Policjanci stale prowadzą działania, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo epidemiczne. Tylko w ostatnich dniach mundurowi ukarali mandatami 128 osób, które nie stosowały się do wprowadzonych obostrzeń, a wobec kolejnych 21 osób skierują wnioski o ukaranie do sądu. Stróże prawa apelują do wszystkich mieszkańców powiatu o odpowiedzialność i stosowanie się do wprowadzonych obostrzeń. Zadbajmy o swoje zdrowie oraz swoich najbliższych, zwłaszcza osób starszych.

Od minionej soboty w całym kraju mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie czy też dokument potwierdzający niepełnosprawność. Od jutra 152 powiaty wejdą do czerwonej strefy, w tym powiat tczewski. To oznacza szereg nowych obostrzeń – m.in. chodzi o zmniejszenie liczby klientów w sklepach, zmniejszenie liczby pasażerów w transporcie publicznym, zamknięcie basenów i siłowni, przejście na zdalny tryb nauki w szkołach średnich.

Policjanci cały czas prowadzą wzmożone działania, które mają na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i apelują o przestrzeganie przepisów sanitarnych. W odpowiedzi na widok braku przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych mundurowi interweniują i zwracają uwagę na zagrożenie, z jakim wszyscy mamy do czynienia. W związku z rosnącą falą zakażeń policjanci nie pobłażają osobom, które łamią przepisy. Do tej pory przekonało się o tym wiele osób, które uznały, że wprowadzone od soboty obostrzenia ich nie dotyczą. Za te wykroczenia 128 osób zostało ukaranych mandatami karnymi. Ponadto policjanci wobec 21 osób skierują wnioski do sądu.

Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. złotych.

Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze.

Nowe obostrzenia obowiązujące od 17 października: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-profilaktyki-przeciw-covid-19