Policjanci sztumskiej jednostki podsumowują I półrocze 2020 roku - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci sztumskiej jednostki podsumowują I półrocze 2020 roku

Data publikacji 07.07.2020

Policjanci z Komendy Powiatowej policji w Sztumie podsumowali I półrocze 2020 roku. W tym czasie spadła liczba popełnionych przestępstw a jednocześnie wzrosła ich wykrywalność. Pomimo walki z koronawirusem, mundurowi pracowali z wielkim zaangażowaniem i utrzymali na wysokim poziomie stan bezpieczeństwa w powiecie

Policja czwarty raz z rzędu jest najwyżej ocenianą instytucją publiczną spośród wszystkich podanych obecnie respondentów. Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują, że działania Policji ocenia dobrze aż 80% ankietowanych. Jest to wynik o 5% wyższy niż w dwóch ostatnich edycjach badania i zarazem najlepszy w całej historii badań.

I półrocze 2020 roku nałożyło na funkcjonariuszy dodatkowe obowiązki związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Policjanci reagowali na osoby, które nie stosowały się do obowiązujących nakazów i zakazów oraz sprawdzali, czy osoby objęte kwarantanną przebywały w miejscu zamieszkania.

W I półroczu 2020 roku w powiecie sztumskim wszczęto 353 postępowania. To o 55 mniej wszczętych postępowań niż w I półroczu 2019 roku. W obecnym półroczu wykrywalność przestępstw kryminalnych odnotowano na poziomie 88%. W pierwszych 6 miesiącach 2020 roku zmalała też liczba przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, do której zaliczamy kradzieże, w tym kradzieże aut, włamania, uszkodzenie mienia, rozboje, bojki i uszkodzenia ciała. W porównaniu do I półrocza 2019 roku odnotowaliśmy spadek przy jednoczesnym wzroście ich wykrycia.

Przed nami II półrocze, a wraz z nimi realizacja działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym podczas wakacji, dalsza służba na rzecz ograniczenia przestępczości, a także poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.